', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

To warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC

maciejka51

Znajomość niektórych faktów o polisie OC na samochód może nie tylko wzbogacić nas o kilkaset złotych, ale też uchronić przed dużymi kłopotami.

Materiał zewnętrzny

 

OC to ubezpieczenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Jego brak wiąże się z kosztownymi konsekwencjami – wysoką karą pieniężną. Są też inne istotne kwestie, o których warto pamiętać w kontekście obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

 

Zaoszczędzisz, porównując ceny OC

 

Zabiegani, mający na głowie tysiące innych spraw – tacy jesteśmy. Często więc brakuje nam czasu na inne, wydawałoby się, mniej ważne zadania.

Dzięki porównywaniu cen polis OC można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

Tak jest w przypadku OC. Wciąż niewielu posiadaczy aut porównuje oferty polis. Nie zważając na lepsze propozycje, decydują się na to samo ubezpieczenie OC, które mieli w poprzednim roku. Na takim działaniu tracą sporo pieniędzy.

Na komunikacyjnym OC można zaoszczędzić naprawdę dużo. Może to być nawet kilkaset złotych przy tych samych parametrach! Warunkiem jest porównanie cen w różnych towarzystwach.

Choć zakres ochrony proponowanych przez nie polis OC jest identyczny, bo tak stanowią przepisy, to ich ceny różnią się. Czasami dość znacznie. Dokładnie traktuje o tym artykuł, który znajdziemy pod adresem https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/. Warto się z nim zapoznać, by w przyszłości nie popełnić błędu, tylko wybierać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

 

(Nie)ograniczony czas na zgłoszenie szkody z OC

 

Poszkodowany kierowca powinien jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczyciela (swojego lub sprawcy). To usprawnia proces likwidacji szkody. Pomaga też w pracy rzeczoznawcom i – co równie istotne – gwarantuje szybszą wypłatę odszkodowania.

Co mówią przepisy? Te wskazują dwa terminy.

Czas na zgłoszenie szkody kounikacyjnej w firmie ubezpieczeniowej

Po pierwsze, z ubezpieczycielem możemy skontaktować się w każdej chwili, lecz nie później niż po upływie trzech lat od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o zdarzeniu. Po drugie, nie później niż 10 lat od powstania szkody.

Ale uwaga! Jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa, to okres przedawnienia wynosi 20 lat.

 

Kwestia OC przy zakupie samochodu używanego

 

W tej sytuacji jako nabywca przejmujemy prawa i obowiązki, które wynikają z polisy zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu.

Umowa OC zostaje rozwiązana w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta. Oznacza to, że nie przedłuża się automatycznie. Co więcej, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie trwania umowy.

 

Szkoda nie likwiduje zniżek w OC kierowcy

 

Walcząc o klienta, ubezpieczyciele przyznają różne zniżki OC. Te wynikają z różnych czynników, m.in. wieku, doświadczenia i historii szkód kierowcy. Rabat na OC jest tym większy, im mniejsze jest ryzyko wyrządzenia szkody przez właściciela samochodu.

Szkoda nie zeruje zniżek w OC

Jednak każda spowodowana przez niego stłuczka czy wypadek powoduje utratę części zniżek. Lecz nigdy nie dzieje się tak, czego obawia się wielu zmotoryzowanych, że automatycznie się one zerują.

Co prawda upusty nie są już tak korzystne jak przed zdarzeniem, ale kierowca nie musi też budować swojej historii jazdy od początku. Po prostu wysokość zniżek w cenie OC na pewien czas się zmniejsza.

 

OC na samochód wymagane jest także za granicą

 

Obowiązkowa polisa dla kierowców nie działa tylko na terenie Polski. Chroni właściciela auta również w pozostałych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach Porozumienia Wielostronnego (m.in. Szwajcaria, Andora).

OC na samochód wymagane jest także poza Polską

Z drugiej strony oznacza to konieczność posiadania ważnej polisy OC na terenie tych krajów. Dlatego zawsze przed wyruszeniem w trasę sprawdzajmy, jakie przepisy obowiązują na danym obszarze.

 


Kiosk Polis

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci