', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Najlepsza IKE w banku – raport zima 2019

maciejka51

Od dłuższego czasu średnie oprocentowanie IKE w formie konta oszczędnościowego stoi w miejscu. Zatem najlepszych ofert szukajmy w lokalnych bankach spółdzielczych lub Banku Millennium.

Na początku 2019 r. sytuacja na rynku bankowych IKE wygląda tak samo jak kwartał wcześniej. Oznacza to, że średnie oprocentowanie nie zmieniło się i wynosi 2,46 proc. netto, co odpowiada stawce 3,03 proc. na zwykłym koncie oszczędnościowym (oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki, o ile wypłacimy je po nabyciu uprawnień). W porównaniu do stanu sprzed roku zmiana jest minimalna i wynosi 0,01 pkt. in minus.

 

Rankingowi IKE przewodzą banki spółdzielcze

 

Najlepsze IKE konto oszczędnościowe zimą 2019Na 24 monitorowane przez blog Obiektywnie o Finansach instytucje prowadzące IKE w formie rachunku oszczędnościowego stawki wzrosły w trzech. Jednak były to ruchy kosmetyczne, rzędu setnych części procent, i wynikały ze zmian cen pieniądza na rynku międzybankowym. W pozostałych przypadkach oprocentowanie IKE pozostało na tym samym poziomie co jesienią.

Zatem najwyższe odsetki na indywidualnym koncie emerytalnym dostępne są w BS Skierniewice i BS Milicz. Obie spółdzielnie płacą po 3,4 proc. w skali roku. To tyle samo, co 4,2 proc. na standardowym koncie oszczędnościowym.

Tuż za tą dwójką plasuje się OK Bank, gdzie zarobimy 3,32 proc. Dalej mamy trzy inne banki spółdzielcze (Nałęczów, Biała Rawska i Czarny Dunajec), które proponują 3,3 proc.

W sumie stawkę w wysokości min. 3 proc. znajdziemy w ośmiu podmiotach. W tym gronie jest tylko jeden ogólnopolski o profilu uniwersalnym. To Bank Millennium [chcę otworzyć wraz z kontem osobistym]. Pozostałe banki komercyjne mają bardzo kiepską ofertę IKE, stąd brakuje ich w naszym zestawieniu.

Przypomnijmy, że w 2019 r. limit wpłat na IKE wynosi 14295 zł. To o 966 zł więcej niż w ub.r. Większa kwota jest efektem wzrostu średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jej trzykrotność stanowi właśnie maksymalny poziom zasileń.

 

Ranking IKE kont oszczędnościowych – zima 2019 r.

lp.

bank

proc.

kapitalizacja

uwagi

1.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,4%

roczna

- opłata za otwarcie konta wynosi 100 zł

Bank Spółdzielczy w Miliczu

 

3.

OK Bank

3,31%

- stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału,

- dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu

4.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,3

 

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

 

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej

 

7.

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

3%

miesięczna

 

8.

Bank Millennium

3%

 

roczna

 

Silesia Bank

 

10.

Warszawski Bank Spółdzielczy

2,8%

 

11.

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,7%

 

12.

Bałtycki Bank Spółdzielczy

2,62%

- stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57

13.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,6%

 

14.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,5%

 

15.

BPS

2,4%

- klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: Obiektywnie o Finansach. Stan na 7.01.2019 r.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci