', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

BS Sieradz wycofał ze swojej oferty IKZE oraz IKE

maciejka51

Przedstawiciele dotychczasowego lidera rankingu IKZE tłumaczą to nikłym zainteresowaniem tymi formami oszczędzania na dodatkową emeryturę. Nie pomogło otwarcie się banku na klientów spoza regionu.

Kurczy się paleta dobrze oprocentowanych kont oszczędnościowych, na których można odkładać bez podatku na dodatkową emeryturę. Po Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, który w czerwcu ub.r. wycofał ze swojej oferty IKZE, na taki krok zdecydował się BS Sieradz. Od 1 stycznia br. nie otworzymy w nim już ani IKZE, ani IKE.

 

Brak zainteresowania czy wiedzy o najlepszym IKZE w banku?

 

BS Sieradz wycofał z oferty IKZE oraz IKEPod koniec ub.r. organizacja kierowana przez Mirosławę Dobruchowską poinformowała o tym swoich klientów mailowo. Stosowny komunikat pojawił się też na jej stronie.

Dlaczego spółdzielnia finansowa zdecydowała się na takie posunięcie? W końcu w ostatnim półroczu była liderem rankingu IKZE. Płaciła aż 3,25 proc., co odpowiadało stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku. Wcześniej również znajdowała się w ścisłej czołówce tego zestawienia, ustępując jedynie BS Skierniewice.

Nie zrealizowaliśmy założeń, jakie przyświecały nam, gdy wprowadzaliśmy te rachunki do swojej oferty. Pomimo, że konta emerytalne były u nas dostępne przez kilka lat, zainteresowanie nimi było niewielkie. W skali całego tego okresu otworzyliśmy ich zaledwie kilkadziesiąt – tłumaczy Roman Adamski, dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Sieradzu.

Przypomnijmy, że BS Sieradz to instytucja o zasięgu regionalnym. Działa na obszarze części województwa łódzkiego i południowo-wschodniej Wielkopolski. Dopiero pod koniec 2018 r. umożliwiła otwieranie rachunków oszczędnościowym w III filarze osobom spoza regionu.

Jednak nie zwiększyło to zbytnio zainteresowania tymi produktami. Do zawarcia umowy niezbędna jest bowiem osobista wizyta w oddziale banku.

 

Konto bankowe do odkładania na emeryturę bez podatku

 

Wedle danych KNF z czerwca 2018 r. (nowsze ukażą się w marcu) Limit wpłat na IKE oraz limit wpłat na IKZE IKZE w banku miało prawie 85 tys. osób, czyli co dziewiąta, który otworzyła ten produkt. Łącznie ulokowały one w ten sposób120 mln zł.

W 2019 r. limit wpłat na IKZE wynosi 5718 zł. To, co odłożymy, odpiszemy od podstawy opodatkowania i tym samym pomniejszymy należny podatek. Z ofertami banków zapoznać się można tutaj. Obecnie jest ich tylko 11.

IKE w banku miało przeszło 75 tys. klientów, czyli co dwunasty posiadający ten rodzaj konta emerytalnego. Ich oszczędności wyniosły prawie 1,8 mld zł. W 2019 r. dopuszczalna kwota zasilenia IKE to 14.295 zł.

Przypomnijmy, że środki odłożone na IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (19 proc.). Płaci się za to 10-proc. podatek dochodowy w momencie wypłaty. W przypadku IKE nie ma żadnych obciążeń na rzecz fiskusa.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [JArosław] *.dynamic.gprs.plus.pl

    Ale lawirują. Najpierw nie chcą otwierać rachunków tłumacząc że za daleko się mieszka. Później gdy okazuje się że nie mają takiego prawa niby otwierają się na wszystkich by po niecałym miesiącu stwierdzić że nic to nie dało. Przecież to krętactwo.Autorze czy Ty wierzysz w to co napisałeś?

  • maciejka51

    @ JArosław
    Takie jest stanowisko banku. Próbowałem dociekać, ale niektóre moje pytania pozostały bez odpowiedzi. Jeśli zna Pan więcej faktów, proszę je przedstawić.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci