', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Getin Bank łączy się z Idea Bankiem, czyli idą złe czasy dla oszczędzających

maciejka51

Fuzja podmiotów kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego najpewniej doprowadzi do redukcji oprocentowania lokat przez nie proponowanych. Obecnie należy ono do najwyższych na rynku.

To, o czym mówi się od miesięcy, zaczyna nabierać realnych kształtów. Getin Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia, który zaakceptowały rady nadzorcze obu instytucji. Teraz wystąpią do organów regulacyjnych, w tym KNF, o stosowne zgody.

 

Konsekwencje fuzji Getin Banku z Idea Bankiem

 

Przeprowadzenie transakcji spodziewane jest na III kwartał tego roku. Nowy podmiot będzie działać pod nazwą Getin Noble Bank, ale formalnie przejmującym będzie Idea Bank.

Fuzja Getin Banku z Idea Bankiem planowana jest na III kwartał 2019

Po fuzji powstanie gracz nr 8 na rynku pod względem wielkości aktywów (79 mld zł), kredytów (58 mld zł) i depozytów (64 mld zł). Tym samym nowy Getin przeskoczy w tej klasyfikacji Alior Bank. Będzie tuż za Bankiem Millennium, który w tym samym czasie ma przejąć Eurobank.

Jednak niewykluczone, że transakcja przyciągnie potencjalnego inwestora (niedawno „Puls Biznesu” informował o – ponoć – sześciu zainteresowanych), który zechce dosypać trochę kapitału i umocnić pozycję nowego Getin Banku.

 

Koszty utrzymania depozytów w nowym Getin Banku do ścięcia

 

Oprocentowanie lokat w Getin Banku i Idea Banku należy do najwyższychGłównym argumentem za połączeniem były oczywiście kwestie kapitałowe. Szefowie liczą na synergie wywołane efektem skali, czyli np. redukcję kosztów.

Do tych najistotniejszych należą wydatki związane z utrzymaniem depozytów. Te w instytucjach kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego należą do najwyższych w sektorze, co przekłada się na bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokat.

Od dawna oferty depozytowe Idea Banku i Getin Banku należą do najlepszych. W ostatnich tygodniach na skutek „afery KNF” ta atrakcyjność jeszcze wzrosła. Ci, którzy nie bali się upadłości obu banków, sporo zarobili, ponieważ proponowane odsetki dochodziły do 4 proc.

W okolicach świąt dostępne w Idea Banku i Getin Banku oprocentowanie depozytów terminowych zaczęło spadać, co może wskazywać na zażegnanie kryzysu. Mimo to na tle konkurencji oferowane stawki wciąż prezentują się świetnie. Nadal można zarobić 3 proc. i więcej bez konieczności spełniania wygórowanych warunków. Jak wynika z danych NBP, średnia rynkowa to 1,8 proc.

 

Spieszmy się zakładać dobre lokaty, bo tak szybko odejdą

 

Po scaleniu organizacji można się spodziewać jeszcze większejWysoko oprocentowanie lokaty w Idea Banku i Getin Banku redukcji odsetek. Zatem teraz może być jedna z ostatnich okazji, by bezpiecznie ulokować oszczędności na wysoki procent. Depozyty w obu bankach są bowiem chronione przez BFG do równowartości 100 tys. euro (ok. 428 tys. zł) na jednego posiadacza. Do momentu fuzji te limity gwarancji są dla Getinu i Idei liczone oddzielnie.

Obecnie najlepsze opcje to:

  1. Kwartalna Lokata Hit na 3,6% w Idea Banku bez konta [chcę założyć];
  2. Czteromiesięczna e-Lokata na nowe środki na 3,5% w Getin Banku bez konta [chcę założyć];
  3. Konto oszczędnościowe na 3,5% w Getin Banku z warunkowo darmowym (jedna płatność kartą albo Blikiem) ROR-em [chcę otworzyć]; czytaj recenzję rachunku
  4. Konto oszczędnościowe na 3,2% w Idea Banku z darmowym ROR-em [chcę otworzyć]; czytaj recenzję rachunku.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci