', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Najważniejsze fakty o Pracowniczych Planach Kapitałowych

maciejka51

PPK mają rozwiązać problem malejących emerytur z ZUS oraz zapewnić kapitał do rozwoju gospodarczego Polski. Pierwsze osoby zaczną w nich oszczędzać latem przyszłego roku, a wszyscy etatowcy – za dwa lata.

Materiał partnera

 

1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z zapowiedziami rządu program ma zmienić nie tylko wysokość przyszłych emerytur, ale także poprawić sytuację gospodarczą w kraju. Przedstawiamy najważniejsze informacje o PPK.

 

(Nie)obowiązkowe Pracownicze Plany Kapitałowe

 

System Pracowniczych Planów Kapitałowych został stworzony z myślą o wszystkich Polakach aktywnych zawodowo między 18. a 55. rokiem życia. Starsze osoby także będą mogły dołączyć do programu, ale tylko na swój wniosek.

Kogo i kiedy obejmą Pracownicze Plany Kapitałowe

Choć ustawa o PPK wejdzie w życie z nowym rokiem, przewiduje półroczne vacatio legis. Jej wprowadzanie także będzie stopniowe. W pierwszej kolejności do systemu dołączą duże firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób.

Harmonogram przystępowania przedsiębiorstw do PPK:

 • 1 lipca 2019 r – podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób;
 • 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób;
 • 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób;
 • 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty + osoby, które są zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych.

Do PPK zostaną zapisani wszyscy automatycznie, ale ustawa zakłada możliwość rezygnacji z oszczędzania.

Każdy uczestnik systemu będzie mógł pisemnie złożyć deklarację o zaprzestaniu dokonywania wpłat i pobrania zgromadzonych do tego momentu środków. Wtedy straci państwowy bonus oraz 1/3 składek sfinansowanych przez pracodawcę, a od reszty zapłaci podatek dochodowy i Belki.

Uwaga! Deklarację trzeba będzie powtarzać co dwa lata, bo wszyscy pracujący – także wypisani – będą z mocy prawa ponownie włączani do PPK.

Z programu wykluczone są osoby samozatrudnione.

 

Składka na PPK a dodatkowa emerytura

 

Pracownicze Plany Kapitałowe są odpowiedzią na coraz niższe emerytury wypłacane przez ZUS. Składka podstawowa wyniesie 3,5 proc. pensji brutto, przy czym:

 • 1,5 proc. uiszcza pracodawca,
 • 2 proc. płaci pracownik.

Obie strony mogą zdecydować o zwiększeniu swojej składki do 4 proc. Zatem łącznie comiesięczna wpłata do PPK może sięgnąć 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Uczestnicy PPK, którzy zarabiają najmniej, będą mogli odkładać niższą składkę (0,5 proc. zamiast 1,5 proc.). Przepis ten obejmie osoby z miesięczną wypłatą równą lub niższą niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (czyli na dziś mniej niż 2520 zł brutto). Jak to wygląda w symulacji?

 Wysokość składki do PPK

Zakładając, że pracownik zarabia 4 tys. zł brutto, jego minimalna składka na PPK wyniesie 140 zł. Jeśli będzie odkładać przez 30 lat, to – przy wzroście wynagrodzenia, premiach od państwa i umiarkowanej stopie zwrotu – zgromadzi na swoim koncie emerytalnym ponad 96 tys. zł. To blisko dwa razy więcej, niż wpłacił.

Gdyby przeszedł na emeryturę w wieku 60 lat, jego świadczenie z PPK wyniesie 365 zł miesięcznie, a w wieku 65 lat – 468 zł (w opcji wypłaty 3/4 zgromadzonego kapitału przez min. 10 lat, czyli 120 rat, nie płaci się ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków kapitałowych).

Z kolei dla składki od minimalnego wynagrodzenia dodatkowe świadczenie z PPK wyniesie 191 zł dla 60-latki i 230 zł dla 65-latka.

 

Oszczędności w PPK są prywatne i dziedziczone

 

Do kogo należą środki zgromadzone w PPK?Z chwilą dokonania pierwszej składki nasze oszczędności staną się prywatne i podlegają dziedziczeniu przez wskazaną osobę. To całkiem odwrotnie niż było z kapitałem w OFE.

Zgromadzone środki będzie można wykorzystać na różne sposoby, np. jako wkład własny przy zakupie mieszkania. Będzie to działać na zasadzie pożyczki od samego siebie – będziemy mieć 15 lat na zwrot pieniędzy pożyczonych z konta PPK na cel mieszkaniowy.

W wyjątkowych okolicznościach pojawi się możliwość wcześniejszej wypłaty 25 proc. zgromadzonych pieniędzy, których nie trzeba będzie zwracać. Dotyczy to przewlekłej choroby bliskiego członka rodziny lub samego uczestnika.

 


Więcej o programie: Pracownicze Plany Kapitałowe w pracowniczeplanykapitalowe.org.pl.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [laleczka] *.gdos.gov.pl

  A mnie ten system się podoba. Z chęcią będę w tym uczestniczyła, bo końcu człowiek ma pewność co i gdzie będą jego pieniądze. A w razie nagłego wypadku to rodzina będzie dziedziczyła. To jest wielki plus

 • Gość: [Pomorzanin zachodni] *.adsl.inetia.pl

  "Wtedy straci państwowy bonus oraz 1/3 składek sfinansowanych przez pracodawcę, a od reszty zapłaci podatek dochodowy i Belki."
  Chcę się tylko upewnić - czy to znaczy, że gdybym się rozmyślił i po 10 latach zrezygnował, to całość jest wypłacana, odejmując 1/3 składek od pracodawcy i te państwowe i jeszcze podatek Belki? I jak znowu się rozmyślę po następnych 10 latach i będę chciał przystąpić to wszystko od nowa i 250 zł od następcy Mateuszka?
  Warto by było podkreślić dla czytelników ile to będzie warte za 30 lat te 365 PLN ;)

 • maciejka51

  @Pomorzanin zachodni
  Tak, jeśli wypłaca się przed ustawowym wiekiem, to jest podatek Belki. Mało tego, podatek ten występuje, gdy już po nabyciu uprawnień wypłaci się jednorazowo więcej niż 1/4 zgromadzonych środków.
  Ustawodawca namawia w ten sposób, żeby nie przejeść wszystkiego od razu (zachęca do wypłacania w ratach przez min. 10 lat).

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci