', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

BS Sieradz otwiera się na klientów spoza regionu

maciejka51

Lokalny bank działający w woj. łódzkim i południowo-wschodniej Wielkopolsce postanowił nie odsyłać już z kwitkiem osób, które chciałyby otworzy w nim najlepsze IKZE na rynku.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu to jedna z tych małych, lokalnych instytucji, które mają w ofercie atrakcyjnie oprocentowane IKE albo IKZE w formie konta oszczędnościowego. Niestety, zdarzają się przypadki, że takie podmioty odmawiają świadczenia usług osobom, które nie mieszkają na obszarze ich działalności. Powołują się na zapisy art. 5 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających (Dz.U. 2018 poz. 613 tekst jednolity) i swoje statuty.

 

IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu już dla każdego!

 

BS Sieradz ma najwyżej oprocentowane IKZE w formie konta oszczędnościowegoDo niedawna tak było z samym BS Sieradz. Jeden z czytelników bloga Obiektywnie o Finansach chciał otworzyć tam IKZE (aż 3,25 proc. w skali roku, co odpowiada stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku bankowym), ale w rozmowie telefonicznej usłyszał, że to niemożliwe. W internecie można znaleźć podobne przypadki dotyczące BS Jordanów i BS Krapkowice.

Na szczęście organizacja kierowana przez Mirosławę Dobruchowską zmieniła stanowisko w tej sprawie. Wpływ na to miały właśnie zainteresowanie ze strony osób chcących odkładać tam na emeryturę w III filarze i korzystać z ulgi podatkowej.

W związku z zapytaniami, które otrzymaliśmy w ostatnim czasie od potencjalnych klientów wystąpiliśmy do kancelarii prawnej z wnioskiem o interpretację statutu banku i ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających – mówi Roman Adamski, dyrektor oddziału BS Sieradz.

Wykładnia prawników okazała się pomyślna dla osóbInterpretacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających zainteresowanych ofertą sieradzkiej spółdzielni, które nie mieszkają na obszarze jej działania (dziewięć powiatów z zachodniej części woj. łódzkiego i południowo-wschodniej Wielkopolski). Mogą one korzystać z usług BS Sieradz, ale w ograniczonym zakresie, m.in. rozliczeń pieniężnych (np. wykonywanie przelewów) i rachunków bankowych (np. prowadzenie IKZE).

Kredytów, pożyczek, gwarancji, poręczeń możemy udzielać tylko podmiotom zamieszkałym lub operującym na terenie działania naszego banku – zastrzega Adamski.

 

Ustawa, która może się przydać walczącym o dostęp do oferty

 

Gdyby klienci innych banków spółdzielczych spotkali się z odmową świadczenia im usług w placówce z uwagi na miejsce ich zamieszkania, mogą powoływać się na art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających. W punktach 1-2, 5 oraz 8-10 ustępu 1 wymienione są czynności bankowe, które bank spółdzielczy może wykonywać na rzecz osób fizycznych mieszkających poza terenem jego działania (czytaj więcej).

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [PawelS] *.cbk.waw.pl

  BS Sieradz jak najbardziej daje możliwość założenia IKZE osobom mieszkającym poza obszarem działania banku. Ważna rzeczą jest że rachunek IKZE trzeba otworzyć osobiście w placówce banku.

 • maciejka51

  @PawelS
  Teraz tak jest, ale otrzymałem sygnały, że w przeszłości było z tym różnie...

 • Gość: [feltom] 194.93.124.*

  Wczoraj zakładałem konto IKZE w oddziale Wróblew. Nie mieszkam na obszarze działania tego BS. Proces trwał 1,5h - pierwszy rachunek w tym oddziale :-). Zameldowałem się o 7:35. Umowę udało się podpisać przed 9:00. W centrali w Sieradzu jest tych rachunków więcej. Warunki najlepsze w kraju, jeżeli bierzemy pod uwagę "lokatowy" charakter rachunku.

 • maciejka51

  @feltom
  Wielkie dzięki za podzielenie się tym doświadczeniem! Na pewno niektórych skłoni ono do otwarcia IKZE w BS Sieradz.

 • Gość: [ddx] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dziś otrzymałem mail że z dniem 01 stycznia 2019 r. Bank Spółdzielczy w Sieradzu wycofuje ze swojej oferty zakładanie nowych rachunków IKZE oraz IKE

 • maciejka51

  @ddx
  Dziękuję bardzo za info! No cóż, bank chyba odczuł napływ depozytów i uznał, że tego nie "przerobi", czyli nie zdoła odpowiednio mocno zwiększyć akcji kredytowej.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci