', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

O co chodzi z tą dźwignią finansową?

maciejka51

Dźwignia finansowa to proste w użyciu narzędzie, ale należy go używać rozważnie, bo oprócz sporego zysku w krótkim czasie może przynieść duże straty.

Materiał partnera

 

Jeszcze niedawno w centrum uwagi inwestorów były notowania poszczególnych spółek oraz ich debiuty giełdowe. Jednak od pewnego czasu oczy traderów – tych doświadczonych, jak i początkujących – skierowane są na rynki FX oraz CFD.

 

Dopuszczalna wysokość lewara finansowego

 

Dzieję się tak z powodu występowania tzw. dźwigni finansowej. W uproszczeniu: pozwala ona sporo zarobić przy minimalnym nakładzie.

Czym jest i jak działa dźwignia finansowa

To wpływa na wyobraźnię. Niekiedy już sama możliwość obracania kapitałem kilkadziesiąt razy większym niż rzeczywisty wkład własny działa na gracza stymulująco. Nie da się ukryć, dźwignia finansowa że jest bardzo przydatnym mechanizmem. W rękach doświadczonej osoby może zadziałać niczym czarodziejska różdżka.

Jednak posługując się nią, trzeba mieć świadomość ryzyka. Statystki są nieubłagane: ponad 80 proc. inwestorów traci na rynkach lewarowanych. Nie pomaga w tym nawet nowe europejskie prawo, które celem ochrony inwestorów obniżyło maksymalny dostępny lewar na terenie UE do 1:30.

Są kraje, gdzie dopuszczalny lewar wynosi aż 1:500. Ale warto przy tym mieć świadomość, że często tak wysoki poziom dźwigni może oznaczać oszustwo finansowe.

 

Konstrukcja dźwigni finansowej

 

Wyrażenie dźwigni finansowej składa się z dwóch liczb. Są to:Konstrukcja dźwigni finansowej

  1. Pierwsza część lewara – depozyt zabezpieczający
    Zazwyczaj jest to 1. Oznacza to, że przy otwarciu pozycji przy wykorzystaniu danego lewara musisz posiadać na rachunku co najmniej 1 proc. obracanego kapitału. Tak więc dla lewara 1:30 i kwoty 1000 zł, czyli kwoty obrotu 30 000 zł, będzie to 300 zł.
  2. Druga część lewara – wartość, przez jaką broker przemnaża twój wkład własny wyznaczony do inwestycji.
    Można to porównać do nieoprocentowanej pożyczki udzielanej klientowi przez pośrednika.

Bez dźwigni finansowej ciężko byłoby zarobić na rynkach lewarowanych duże pieniądze. Wynika to z ich charakteru – często zmieniają się jedynie o kilka wartości po przecinku. W takim wypadku jedynie osoby o wysokim wkładzie własnym mogłyby odnieść realny zysk, a to zaburzyłoby płynność rynku.

 

Ryzyko dźwigni finansowej

 

Ryzyko gry na rynkach lewarowanychLewar finansowy to bardzo ciekawe i proste w użyciu narzędzie. Inaczej jest z jego skutkami. Czasami w ciągu kilku sekund potrafi odwrócić czyjś los i uczynić z niego milionera. Jednak w większości przypadków doprowadza do bankructwa.

Dlaczego tak się dzieje? Główne powody to:

  • niepełna wiedza o rynkach finansowych,
  • niski poziom inteligencji emocjonalnej,
  • niespodziewane odbicie rynku.

Co ciekawe, pomimo coraz skrupulatniejszej pracy regulatorów i wszechobecnych ostrzeżeń – czy to na stronach, czy w reklamach brokerów – nie wydaje się, aby ludzie stali się ostrożniejsi.

W dobie obniżonej dźwigni na europejskim rynku dodatkową zmorą stali się brokerzy spoza Wspólnoty, którzy próbują nakłonić klientów do swoich usług wysokim poziomem lewara. Inwestor, który się skusi na taką grę, traci europejską ochronę i najczęściej pada ofiarą oszusta.

Sęk w tym, że nie ma protego sposobu na dotarcie do wszystkich początkujących inwestorów. Dlatego korzystanie z dźwigni finansowej powinno być bardzo przemyślane. Nie należy liczyć na dokonanie złotego strzału.

 


ForexRev

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci