', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Refinansowanie pożyczek i kredytów

maciejka51

Spłata już posiadanego zobowiązania poprzez zaciągnięcie kolejnego nie jest tanim rozwiązaniem, ale bywa koniecznością. Wbrew pozorom tego typu usługa dostępne jest nie tylko w bankach.

Materiał partnera

 

Refinansowanie pożyczek nie jest niczym nowym. W sektorze bankowym funkcjonuje od wielu lat. Jednak niewiele osób wie, że również instytucje niebankowe świadczą tę usługę.

Nie ulega wątpliwości, że refinansowanie to kolejny produkt, na którym instytucje finansowe dobrze zarabiają. Lecz powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku.

 

Warianty pożyczek refinansowych

 

Czym jest i jak działa refinansowanie pożyczki lub kredytuDostępne na rynku pożyczki na refinansowanie dotychczasowego zadłużenia występują w dwóch modelach.

Pierwszy polega na tym, że firma pożyczkowa udziela nam nowego finansowania, którym spłacimy wcześniej zaciągnięty dług. W zasadzie jest to standardowa pożyczka, tyle że jej przeznaczenie nie jest dowolne.

W drugim pożyczkodawca „odsyła” nas do współpracującego podmiotu, który specjalizuje się w tego typu usługach. W tym przypadku po wpłacie prowizji pieniądze z pożyczki refinansującej trafiają bezpośrednio na konto instytucji, wobec której mamy zobowiązanie.

Należy pamiętać, że z chwilą udzielenia nam wsparcia na uregulowanie długu w pierwszej firmie automatycznie stajemy się dłużnikiem drugiej instytucji.

 

Prowizja przy refinansowaniu – od czego zależy i ile wynosi?

 

Tak jak przy przedłużaniu terminu spłaty, również w przypadku refinansowaniu wysokość prowizji jest uzależniona od liczby dni potrzebnych na zwrócenie nowej pożyczki oraz jej kwoty. Na ogół koszt za przyznanie tego typu finansowania stanowi określony procent wartości pożyczki dla danego przedziału czasowego.

Opłaty związane z pożyczką refinansową nie należą doIle wynosi prowizja przy pożyczce refinansowej? najniższych. Często są one zbliżone do kosztów ponoszonych z tytułu przedłużenia terminu spłaty, które jeszcze kilka miesięcy temu były masowo naliczane klientom firm pożyczkowych. Wysokość prowizji może sięgnąć nawet 30-40 proc. pożyczonej kwoty.

Dużo – to fakt. Lecz nie zapominajmy, że instytucje finansowe są podmiotami komercyjnymi. Oznacza to, że każda oferowana przez nie usługa i produkt ma po przynieść zysk.

W przypadku wniosku o przesunięcie terminu spłaty pożyczki lub zgłoszenia zapotrzebowania na pożyczę na refinansowanie, firmy te będą bardzo zadowolone. Im bardziej odroczony w czasie dzień uregulowania zadłużenia, tym większe są odsetki i wyższe koszty całkowite.

Należy mieć tego świadomość. Co prawda prawodawca mocno ograniczył koszty pozaodsetkowe (nowa ustawa antylichwiarska), ale mimo to nie są one małe. Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy rozpoczyna się od dogłębnego przemyślenia decyzji o zaciągnięciu zobowiązania.

 


finanse-online.pl

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci