', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Pierwsza karta wielowalutowa dla firm

maciejka51

Alior Bank udostępnił przedsiębiorcom możliwość dokonywania płatności zagranicznych jednym plastikiem w 23 jednostkach rozliczeniowych. Jednak brak prowizji za przewalutowanie dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych w pięciu walutach.

Karty multiwalutowe nie są w Polsce nowością. Taki produkt oferuje osiem banków (na dniach uczyni to dziewiąty – Santander). Z tym że dotąd rozwiązanie było dostępne dla klientów indywidualnych. Teraz – za sprawą organizacji kierowanej przez Katarzynę Sułkowską – mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy.

 

Funkcje firmowej karty multuwalutowej Alior Banku

 

Karta wielowalutowa dla firm w Alior BankuWyróżnikiem firmowej karty wielowalutowej Alior Banku jest możliwość dokonywania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych bezpośrednio w aż 23 jednostkach rozliczeniowych. Dostępne na rynku plastiki z funkcją mulitwalutowości obsługują zwykle trzy-cztery waluty (wyjątkiem jest karta PKO BP, która pozwala na realizowanie operacji w siedmiu walutach).

Ale uwaga! Bezgotówkowe transakcje dewizowe inne niż EUR, USD, GBP, SEK i NOK obciążone są 1-proc. prowizją.

Karta MasterCard Debit Commercial Wielowalutowa wyposażona jest w technologię NFC, więc można nią regulować należności zbliżeniowo. Poza tym da się ją zapisać w portfelach cyfrowych Google Pay oraz Apple Pay, by płacić smartfonem. Umożliwia ona także dokonywanie płatności na odległość (MOTOEC).

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zabraknie środków na koncie albo nie powiązał on rachunku w danej walucie z plastikiem? Wówczas płatność realizowana jest w ciężar konta w euro, które stanowi rachunek podstawowy dla karty wielowalutowej Alior Banku, i podlega prowizji za przewalutowanie (3 proc.).

Przedsiębiorca może samodzielnie powiązać z kartą rachunek walutowy. Dokona tego w bankowości elektronicznej. Bezpłatnie podepnie pięć kont. Za każde następne zapłaci aż 30 zł.

Uwaga! O sam nośnik zawnioskować można jedynie w oddziale. Także tym kanałem otwiera się konta walutowe powiązane z rachunkiem firmowym.

 

Ile kosztuje karta multiwalutowa dla firm?

 

Dla podmiotów z uproszczoną księgowością wydanie pierwszejKoszty związane z firmową kartą multiwalutową w Alior Banku karty MasterCard Debit Commercial Wielowalutowej jest darmowe (w przypadku każdej kolejnej – 30 zł). Firmom z księgami rachunkowymi przysługują trzy darmowe instrumenty płatnicze.

Pozostałe opłaty są identyczne dla wszystkich przedsiębiorstw. Miesięczna obsługa plastiku kosztuje 3 zł. Do tego trzeba doliczyć 6 zł, jeśli nie wykona się nośnikiem min. czterech płatności bezgotówkowych w miesiącu.

Wypłata w bankomatach przyoddziałowych Alior Banku odbywa się bezpłatnie. Podjęcie gotówki w innym urządzeniu krajowym kosztuje 1 proc. min. 3 zł. Za pobranie środków w maszynie zagranicznej płaci się prowizję 3 proc. min. 6 zł.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci