', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Nowoczesny faktoring online szansą dla mikroprzedsiębiorców

maciejka51

Dzięki mikrofaktoringowi najmniejsze firmy wciąż mogą być konkurencyjne i wystawiać faktury z długim terminem, obniżając jednocześnie ryzyko zatorów płatniczych. Usługa dostępna jest bez konieczności zawierania długoterminowych umów.

Materiał partnera

 

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. zarejestrowanych było aż 2 mln mikroprzedsiębiorstw. Duża konkurencja powoduje, że freelancerzy oraz firmy zatrudniające kilku pracowników coraz częściej decydują się na wystawianie faktur z odroczonymi terminami płatności. A to wiąże się z zatorami płatniczymi i brakiem środków na inwestycje.

 

Zatory płatnicze w mikroprzedsiębiorstwach to realny problem

 

Zatory płatnicze dotyczą już 85 proc. polskich firmKonferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz KRD BIG od 2009 r. prowadzą badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Z jego najnowszej edycji wynika, że w ostatnim kwartale czas oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad trzy tygodnie.

Problem nieopłacanych w terminie faktur dotyka już 85 proc. polskich podmiotów gospodarczych. Z tego powodu wiele z nich nie jest w stanie utrzymać się na rynku i już w pierwszym roku działalności ogłasza upadłość.

 

Faktoring dla firm w pigułce

 

Ale nie musi tak być. Najmniejsze firmy mogą w relatywnie łatwy sposób uodpornić się na niesolidnych kontrahentów.

Chodzi o mikrofaktoring, czyli rozwiązanie dla małych iCzym jest i jak działa mikrofaktoring mikroprzedsiębiorstw. Instytucje świadczące ten rodzaj faktoringu nie mają wymagań dotyczących poziomu obrotów. Oznacza to, że finansują nawet pojedyncze faktury – bez konieczności podpisywania długoterminowych umów.

Na czym to polega? Faktor skupuje nieprzeterminowane dokumenty sprzedażowe z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca od razu otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę, a płatnik (kontrahent zobowiązany do zapłaty) jest zawiadamiany o cesji i zmianie wierzyciela.

Faktoring przestał być traktowany jako koło ratunkowe dla tonącego biznesu. Stał się narzędziem, które ułatwia prowadzenie firmy, czyli regulowanie należności na czas oraz nowe inwestycje. Dzięki temu małe podmioty mogą wciąż oferować faktury z odroczonym terminem płatności i zarazem minimalizować ryzyko powstania u siebie zatorów płatniczych.

 

Mobilny mikrofaktoring – dla małych przedsiębiorców i freelancerów

 

Nowoczesny faktoring dla firm jest usługą dostępną od ręki i bez zbędnych formalności. Za pomocą nowoczesnych platform, takich jak np. monevia.pl, mali przedsiębiorcy mogą sprzedawać swoje faktury całkowicie online. Jak to się odbywa?

Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu: komputer, tablet lub telefon. Dzięki niemu użytkownik serwisu (przedsiębiorca) może zarządzać swoimi wierzytelnościami z dowolnego miejsca na świecie.

 


Monevia

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci