', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Tłumaczymy, dlaczego warto oszczędzać na lokatach bankowych

maciejka51

Duże oszczędności nie muszą i nie powinny się marnować w domu. W ten sposób tracą na wartości. Wpłacając je na lokatę, można temu zapobiec i jeszcze zarobić.

 

Załóżmy, że posiadasz dużą kwotę. Czy rozważałeś przeniesienie tych środków na lokatę bankową? Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego warto to zrobić. Jest to rozwiązanie pełne zalet i proste w swojej istocie.

 

Czym jest i jak działa lokata w banku?

 

Czym jest i jak działa lokata bankowa?Depozyt bankowy, funkcjonujący w potocznym języku jako lokata bankowa, jest to produkt inwestycyjny oferowany przez instytucje finansowe, w tym banki. Te ostatnie w ten sposób pozyskują kapitał, który następnie wykorzystują do udzielania kredytów.

Można powiedzieć, że depozyt terminowy to swego rodzaju pożyczka udzielana przez klienta bankowi. Oczywiście konsument nie robi tego za darmo, gdyż w zamian otrzymuje odsetki (a po umówionym terminie pieniądze do niego wracają).

Wysokość oprocentowania lokat uzależniona jest od obowiązującej stopy redyskontowej, którą ustala organ NBP, czyli Rada Polityki Pieniężnej.

 

Rodzaje depozytów terminowych

 

Depozyty bankowe dzieli się na:

  • odnawialne – po upływie wskazanego terminu są automatycznie przedłużane na taki sam okres, na jaki zostały pierwotnie założone (odsetki mogą zasilić nowy depozyt albo zostać wypłacone klientowi),
  • nieodnawialne – po ich zakończeniu lokaty środki (wraz z odsetkami) wracają do klienta.

 

Lokaty jako sposób na wygodne oszczędzanie

 

Prostota obsługi i wygoda – to jedne z głównych atutów tegoWygodne zakładanie lokat w banku produktu finansowego. Zakładanie depozytów nie wymaga fachowej wiedzy i może odbywać się bez wychodzenia z domu.

Oprócz tego lokaty są powszechnie dostępne. Nikt nie powinien mieć problemu z uzyskaniem odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Trudnością nie powinny też być formalności. Dziś depozyty zakładać można nawet z poziomu smartfona.

Likwidacja depozytu również nie jest czasochłonna i w razie potrzeby środki odzyskuje się praktycznie od ręki, czyli znacznie szybciej niż np. przy sprzedaży akcji albo jednostek funduszy inwestycyjnych.

 

Bezpieczeństwo depozytów bankowych

 

Choć oprocentowanie lokat bankowych zazwyczaj nie jest wysokie, ponieważ w obecnych realiach najczęściej nie przekracza BFG gwarantuje depozyty bankowe do 100 tys. euro 3 proc., to i tak cieszą się one dużą popularnością. Jak wynika z danych NBP, Polacy odłożyli w ten sposób 300 mld zł (jeszcze więcej, bo ponad 400 mld zł, trzymają na ROR-ach i kontach oszczędnościowych).

Dzieje się tak, gdyż klienci cenią sobie bezpieczeństwo. Wpłacając pieniądze do banku na lokatę, nie trzeba się martwić o oszczędności swojego życia. Środki nieprzekraczające równowartości 100 tys. euro są bowiem objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). W razie bankructwa banku zostaną zwrócone klientowi wraz z odsetkami.

Ci, którzy boją się utraty pieniędzy, co jest prawdopodobne np. przy inwestowaniu w akcje, znajdą w tym rozwiązaniu bezpieczną ostoję. W przypadku lokat bankowych zawsze można się spodziewać odsetek, chyba że pieniądze zostaną wypłacone przed ustalonym terminem (zerwanie lokaty).

 

Różnorodność lokat bankowych

 

Istnieje możliwość dopasowania wariantu lokaty do swoichRóżne warianty depozytów terminowych potrzeb. Na rynku dostępne są depozyty:

  • rentierskie (ich posiadacze otrzymują odsetki w regularnych odstępach czasowych),
  • z dopłatami, dwuwalutowe,
  • z oprocentowaniem stałym, zmiennym, progresywnym itp.

Lokaty różnią się także czasem trwania. Pieniądze można lokować na różne okresy. Dzięki temu łatwo dopasować je do swoich planów i preferencji.

To wszystko sprawia, że każdy oszczędzający bez problemu znajdzie to, czego potrzebuje.

 


Santander Consumer Bank

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci