', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Spadło oprocentowanie IKZE w bankach w III kwartale 2018

maciejka51

Korekty ceny pieniądza na rynku międzybankowym oraz wycofanie IKZE z oferty dotychczasowego lidera rankingu sprawiło, że dziś średnia wysokość odsetek na rachunku emerytalnym jest niższa niż kwartał i rok wcześniej i wynosi 1,82 proc.

W ostatnim czasie na rynku IKZE prowadzonych w formie kont oszczędnościowych zaszły spore zmiany. Niestety, dla klientów nie są one korzystne.

W wyniku korekt stawek na rynku międzybankowym obniżyło się średnie oprocentowanie IKZE. U progu jesieni wynosi ono 1,82 proc. w skali roku. To o 11 pb (0,11 pkt proc.) mniej niż kwartał wcześniej i 12 pb mniej niż przed rokiem. Marne pocieszenie stanowi fakt, że odpowiada to stawce 2,25 proc. na zwykłym koncie oszczędnościowym.

 

Nowy lider rankingu IKZE

 

Spadło oprocentowanie IKZE w bankachRównie istotna wiadomość jest taka, że IKZE zostało wycofane z oferty wieloletniego lidera zestawienia. Od końca czerwca nie można już otwierać go w BS Skierniewice, który płacił rewelacyjne 3,35 proc. Bank nie podał powodu takiego posunięcia. Poinformował jedynie, że otwarte konta pozostają w obsłudze na dotychczasowych zasadach.

Zatem obecnie oferta IKZE pod postacią rachunków lokacyjnych obejmuje 12 banków. W tym gronie znajduje się tylko jeden ogólnokrajowy podmiot komercyjny – ING Bank Śląski, który notabene zajmuje ostatnie miejsce w zestawieniu bloga Obiektywnie o Finansach.

Decyzja skierniewickiej spółdzielni sprawiła, że teraz najlepsze IKZE otworzymy w BS Sieradz. Dostępne tam odsetki wynoszą 3,25 proc. netto w skali roku, co równa się stawce 4,01 proc. na zwykłym rachunku.

Jedyną instytucją, która w tym kwartale podniosła oprocentowanie IKZE, jest BS Skórcz. Stało się tak wskutek wyższej bazy rocznego WIBID-u, na którym opiera się stawka za emerytalne oszczędności w tym banku.

 

Ranking IKZE w banku w III kw. 2018

lp.

Bank

Stawka

[proc.]

Zasady oprocentowania/uwagi

Kapitalizacja

1.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu

3,25%

redyskonto weksli NBP + 1,5 pp.

kwartalna

2.

Bank Spółdzielczy w Krapkowicach

2,7%

ustala bank

roczna

3.

Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu

2,5%

redyskonto weksli NBP + 0,75 pp.

roczna

4.

Bank Spółdzielczy w Skórczu

2,4%

WIBID 12M (śr. z maja, czerwca i lipca) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*

roczna

5.

Bank Spółdzielczy w Lipce

2,09%

WIBID 6M (średnia z poprzedniego półrocza kalendarzowego) + 0,5 pp.

półroczna

6.

Bank Spółdzielczy w Adamowie

1,7%

ustala bank

roczna

7.

Bank Spółdzielczy w Gryfinie

1,65%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**

kwartalna

8.

Bank Spółdzielczy w Człuchowie

1,35%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9

kwartalna

9.

Warmiński Bank Spółdzielczy

1,3%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85

obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu

roczna

10.

Bank Spółdzielczy w Sławnie

1,27%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta***

kwartalna

11.

ESBANK

1%

ustala bank

oprocentowanie rośnie wraz z saldem (pierwszy próg to 30 tys. zł, max 1,4 proc. przy 250 tys. zł)

miesięczna

12.

ING Bank Śląski

0,7%

ustala bank

miesięczna

© blog Obiektywnie o Finansach. Stan na 6.09.2018 r.

1 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.
2 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 1,1; 13-24 miesiące – 1,12; 25-60 miesięcy – 1,15, powyżej 60 miesięcy – 1,3.
3 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,835; 13-24 miesiące – 0,86; 25-60 miesięcy – 0,885, powyżej 60 miesięcy – 0,91.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [JArosław] *.adsl.inetia.pl

  Witam, chciałem ostatnio założyć Ikze w BS Sieradz . Wprawdzie się tam nie udałem tylko zadzwoniłem ale otrzymałem informację,że mogą to zrobić tylko osoby z Sieradza i okolicznych miejscowości. Czy myśli Pan że to prawidłowe zachowanie banku i może wykluczać klientów ze względu na miejsce zamieszkania?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Jarek

 • maciejka51

  @Jarosław
  Szczerze? Nie mam pojęcia. Spotykam się z tym po raz pierwszy. Trzeba by było prześwietlić jego statut i regulaminy poszczególnych produktów.
  Pamiętajmy, że Sieradz do bank spółdzielczy, który zrzesza osoby spełniające pewne kryteria przynależności. Jednym z takich warunków może być np. miejsce zamieszkania.

 • maciejka51

  @Jarosław
  Mam dla Pana, i innych chcących otworzyć IKZE lub dowolny rachunek w BS Sieradz, dobrą wiadomość: bank24.blox.pl/2018/12/BS-Sieradz-otwiera-sie-na-klientow-spoza-regionu.html

 • Gość: [JArosław] *.adsl.inetia.pl

  dziękuję za info, może zdążę jeszcze w tym roku założyć :)

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci