', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Sprawdzamy, czy można wyczyścić BIK

maciejka51

Czy faktycznie można wyczyścić BIK? Na czym to polega? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, dlatego gruntownie analizujemy temat.

Materiał partnera

 

W przeszłości miałeś problemy ze spłatą zobowiązań w terminie i wiesz, że raport BIK nie jest dla Ciebie korzystny? Jeżeli interesujesz się tematem czyszczenia BIK-u, to rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości/

 

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

 

Na rynku działa wiele firm, które oferują czyszczenie BIK-u, czyli usunięcie negatywnych wpisów. To właśnie negatywne adnotacje w bazie zaciągniętych zobowiązań są głównym powodem, przez który możesz mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki lub kredytu.

Czy faktycznie można wyczyścić BIK? Sprawa nie jest taka prosta.

Czym jest i co gromadzi BIK?

BIK to podmiot, która gromadzi i udostępnia dane przekazane mu przez banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i na temat tego, jak klienci indywidualni i firmy spłacają swoje zobowiązania finansowe. W praktyce zatem pracownicy bazy BIK nie mogą usunąć poszczególnych informacji samodzielnie. Dokonują tego tylko na pisemne żądanie instytucji, która te dane przekazała.

 

>>Sprawdź swój BIK<<

 

Legalne czyszczenie BIK-u

 

Firmy oferujące usługę czyszczenia BIK najczęściej proponują dokonanie jednej z operacji, o którą każdy może zawnioskować samodzielnie. Usunięcie danych z rejestru jest bowiem możliwe w sytuacji, gdy:

  1. Osoba, której dane dotyczą, odwoła zgodę na przetwarzaniena czym polega czyszczenie BIK i czy jest legalne danych po wygaśnięciu (spłaceniu) zobowiązania kredytowego
  2. Upłynie 5-letni termin przetwarzania danych kredytobiorcy bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania
  3. Wprowadzone dane są błędne – np. bank lub firma pożyczkowa poinformowała o opóźnieniu w spłacie, podczas gdy klient rzetelnie reguluje raty.

Z uwagi na ostatni punkt wielu specjalistów przypomina kredytobiorcom o konieczności systematycznego weryfikowania danych przekazywanych do BIK. W ten sposób można bowiem szybko wyłapać nieprawidłowości, sprostować je i uniknąć zaskoczenia przy okazji kolejnych starań o pożyczkę.

>>Sprawdź swój BIK<<

 

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych – o czym trzeba pamiętać?

 

Usunięcie negatywnych wpisów z BIK jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Ma to chronić pożyczkodawców przed nieuczciwymi klientami.

Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych w BIK dotyczy wyłącznie zobowiązań, które wygasły. Osoby, które nie spłaciły zaciągniętych pożyczek czy kredytów, nie mają możliwości wyczyszczenia BIK-u.

Mimo wielu dostępnych ofert czyszczenia BIK, warto wykazać się ostrożnością. Pismo o cofnięcie zgody na przetwarzanie danych może napisać każda osoba. Negatywnych adnotacji o niespłaconych zobowiązaniach nie usunie zarówno niesolidny pożyczkobiorca, jak i działająca w jego imieniu firma.

 

Negatywna historia kredytowa nie przekreśla szans na pożyczkę

 

Kto udziela pożyczek bez BIK?Masz negatywną historię kredytową i potrzebujesz dodatkowych środków, aby sfinansować wydatki? W banku masz niewielkie szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Jednak warto spróbować w firmie pożyczkowej.

Na polskim rynku działa wiele podmiotów pozabankowych. Niektóre udzielają tzw. pożyczek bez BIK, co oznacza, że nie sprawdzają historii kredytowej wnioskodawcy właśnie w rejestrze BIK.

Jeżeli masz pewność, że tylko do tej bazy kredytodawca przekazał informacje o Twoim zadłużeniu, możesz ubiegać się właśnie o finansowanie tego typu. Listę pożyczek bez BIK znajdziesz na tej stronie money24.pl.

Pożyczki bez BIK często są droższe niż standardowe oferty, dlatego przy ich zaciąganiu należy wykazać się odpowiedzialnością i roztropnością. Upewnij się, że będziesz mieć pieniądze na spłatę zadłużenia. W przeciwnym razie zostaniesz obciążony dodatkowymi, wysokimi kosztami windykacyjnymi.

>>Sprawdź swój BIK<< 


money24.pl

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci