', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Radzimy, jak sporządzić zobowiązanie do spłaty zadłużenia

maciejka51

Oświadczenie o zamiarze uregulowania należności to jedno z narzędzi, które można wykorzystać, by rozwiązać kwestię przeterminowanego długu. Żeby jednak sobie nie zaszkodzić, taki dokument należy przygotować z głową.

Materiał partnera

 

Zmagasz się z długiem i obawiasz się, że sprawa nieuregulowanych płatności trafi do sądu, a potem do komornika? Aby tego uniknąć, powinieneś podjąć próbę polubownego rozwiązania problemu.

Jednym z narzędzi, z których możesz skorzystać, jest zobowiązanie do spłaty zadłużenia. Czym ono jest i w jaki sposób je przygotować?

 

Oświadczenie o uregulowaniu długu zapobiega egzekucji komorniczej

 

Zobowiązanie do spłaty zadłużenia to – najprościej rzecz ujmując – oświadczenie osoby zadłużonej o zamiarze uregulowania należności wraz ze wskazaniem terminu, do którego to nastąpi.

Zobowiązanie do spłaty zadłużenia pozwala uniknąć egzekucji komorniczej

Taki dokument jest często jednym z kroków, który pozwala na ugodowe rozwiązanie problemu przeterminowanego zadłużenia. Wierzyciel może oczekiwać od dłużnika podpisania takiego zobowiązania. Czy warto się na to zgodzić?

Tak, gdyż w ten sposób każda ze stron może lepiej zabezpieczyć swoje interesy. Poza tym w razie odmowy podmiot, któremu zalegamy z płatnością, będzie bardziej skory do tego, by skierować windykację na drogę sądową. W praktyce będzie to dla nas oznaczać:

 1. Proces sądowy
  A ten będzie dla nas źródłem dodatkowego stresu i kosztów. To my jako dłużnicy jesteśmy bowiem nimi obciążani, gdy zostanie wydany wobec nas nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym.
 2. Egzekucję komorniczą
  Komornik prowadzący działania windykacyjne może zastosować narzędzia przymusu, np. zająć nasze konto bankowe, wypłatę, a nawet zlicytować nasz majątek.

 

Piszemy zobowiązanie do spłaty zadłużenia

 

Zobowiązanie do spłaty zadłużenia umożliwi rozwiązanie problemu ugodowo i wyjście z zadłużenia krok po kroku.

Taki dokument można przygotować samodzielnie. Należy w nimCo powinno zawierać zobowiązanie do spłaty zadłużenia zawrzeć takie elementy jak:

 • data i miejscowość sporządzenia;
 • dane osoby zadłużonej (imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu osobistego, PESEL);
 • dane związane z długiem – znajdziemy je w pismach od wierzyciela lub firmy windykacyjnej;
 • oświadczenie o tym, ile wynosi nasze zadłużenie na konkretny dzień (tę informację uzyskamy u wierzyciela / firmy windykacyjnej lub znajdziemy w otrzymanej od nich korespondencji);
 • deklaracja, że spłacimy je w określonym terminie;
 • czytelny podpis.

 

Gotowa ugoda proponowana przez wierzyciela

 

Ugoda spłaty zadłużenia z firmą windykacyjnąWarto podkreślić, że samodzielne sporządzanie zobowiązania nie zawsze jest konieczne. Jeżeli jesteśmy klientem firmy windykacyjnej, wystarczy, że podpiszemy zaproponowaną przez nią ugodę. Tak działa np. Ultimo.

Warunki zobowiązania wypracujemy wspólnie z jej doradcą. Określimy w nim, jak wysoką ratę jesteśmy w stanie zapłacić każdego miesiąca.

Harmonogram spłaty będzie dopasowany do naszych możliwości finansowych. Jednak najważniejsze jest to, że takie porozumienie umożliwi nam uwolnienie się krok po kroku od długów – bez stresu i kłopotów.

 


Ultimo.pl

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci