', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Czasowa blokada kart – przydatna nie tylko w wakacje

maciejka51

Gdy podczas letniego wyjazdu plastik się zawieruszy, można go dezaktywować, zamiast od razu zastrzegać i czekać na nowy. Możliwość odwracalnej zmiany statusu instrumentu płatniczego, która przydaje się również na co dzień, dostępna jest w sześciu bankach.

Telefon już dawno przestał służyć wyłącznie do komunikowania się. Dzięki łączności z internetem oraz odpowiednim aplikacjom smartfon można wykorzystywać m.in. do zarządzania finansami osobistymi.

 

Potentaci oferują okresową dezaktywację karty płatniczej

 

Chodzi nie tylko o sprawdzanie salda i historii operacji,Czasowa blokada karty płatniczej w alikacji mobilnej możliwa jest w sześciu bankach wykonywanie przelewów czy dokonywanie płatności zbliżeniowych. Niektóre aplikacje bankowe umożliwiają czasową blokadę fizycznie istniejących kart płatniczych (debetowych, kredytowych, a niekiedy – także przedpłaconych). W taką funkcję wyposażone są oprogramowania udostępnione przez:

  • PKO BP i Inteligo,
  • Bank Pekao,
  • BZ WBK,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Getin Bank,
  • BGŻ BNP Paribas.

Kiedyś opcja była dostępna też w BPH, ale po przejęciu przez Aliora i migracji na jego system klienci stracili taką możliwość.

Nad wprowadzeniem udogodnienia pracuje Bank Millennium Usługa ma być tam dostępna jeszcze w tym kwartale

W części przypadków z rozwiązania mogą korzystać wszyscy klienci. Niektóre organizacje, w tym PKO BP, Bank Pekao i BGŻ BNP Paribas, pozwalają na okresową zmianę statusu plastiku jedynie klientom indywidualnym.

 

Jak działa czasowa blokada kart płatniczych?

 

Czasowa dezaktywacja działa podobnie jak wyzerowanie limitów transakcyjnych. Oznacza to, że takim plastikiem nie da się:

  • zapłacić w internecie ani punkcie stacjonarnym,
  • pobrać gotówki z bankomatu,
  • wpłacić pieniędzy we wpłatomacie.

Dezaktywacja karty płatniczej jest procesem odwracalnymPodanie prawidłowego PIN-u nie zadziała – wymagane jest zdjęcie blokady. A tego można dokonać różnymi kanałami. Większość instytucji udostępnia tę funkcję w aplikacji mobilnej, bankowości internetowej i na infolinii. Niektóre przyjmują dyspozycje także w oddziałach.

Uwaga! Czasowa blokada kart nie dotyczy operacji, które nie wiążą się z online'ową autoryzacją w systemie banku, czyli nie wymagają blokady środków na koncie. Chodzi m.in. o transakcje w trybie offline (bez łączenia się terminala z systemem banku).

Z czasowego zawieszania funkcji przypisanych do karty płatniczej można korzystać dowolną liczbę razy. Proces jest bowiem odwracalny.

Teoretycznie długość okresu dezaktywacji jest dowolna. Decyduje o tym posiadacz. W praktyce ogranicza ją data ważności instrumentu. Nie można jednak zablokować karty na z góry określony czas.

Uwaga! W ING Banku Śląskim po upływie 30 dni zablokowany nośnik jest automatycznie zastrzegany i na zawsze staje się bezużyteczny. Należy więc w porę ją odblokować.

 

Wygoda dla klientów i oszczędności dla banków

 

Rozwiązanie przydaje się w wielu sytuacjach. Jakich?Okresowa blokada karty debetowej przez klienta Przykładowo: gdy nośnik się gdzieś się zawieruszy albo podejrzewamy, że zostaliśmy okradzeni. Zamiast od razu go zastrzegać i później czekać kilka dni na nowy, możemy go na pewien czas zablokować i poszukać.

W dobie wakacyjnych wyjazdów to duże ułatwienie, które zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Jednak opcja okresowego blokowania karty jest użyteczna również na co dzień – gdy korzystamy z miejsc ogólnodostępnych, w których na pewien czas rozstajemy się z portfelem, czyli np. pływalni, siłowni, solarium, pracowni badań diagnostycznych, hotelu bez sejfu.

Funkcja nie tylko ułatwia życie posiadaczom kart debetowych czy kredytowych. Generuje także oszczędności dla banku – wydawcy karty.

W przypadku zastrzeżenia instrumentu przez klienta i zawnioskowania o nowy nośnik, bank musiałby tłoczyć i wysyłać nowy plastik, co zwykle odbywa się na jego koszt. Jednostkowo nie są to duże kwoty, ale w skali całego systemu, który obejmuje już prawie 39,6 mln kart płatniczych (z tego tylko w samym PKO BP – 9 mln szt.), wydatki z tym związane są znaczące.

 

Czasowe blokowanie karty płatniczej – w jakim banku?

↓Bank || kanał→

Aplikacja mobilna

Bankowość internetowa

Call center

Oddział

PKO BP

(tylko klienci indywidualni)

+

+

+

+

Bank Pekao

(tylko klienci indywidualni)

+

+

+

-

BZ WBK

+

+

+

(od 8 sierpnia)

-

mBank

+

+

 +

+

ING Bank Śląski

+

+

+

-

Getin Bank

+

+

+

-

BGŻ BNP Paribas

(tylko klienci indywidualni)

+

 - + +

Źródło: Obiektywnie o Finansach, stan na 27.07.2018 r.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci