', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

SKOK Jaworzno i SKOK Piast (po)czekają na ratunek

maciejka51

Jeden bank chce przejąć SKOK Jaworzno i SKOK Piast, którym grozi upadłość. Czy tak się rzeczywiście stanie, dowiemy się 13 lipca, bo zainteresowany podmiot poprosił KNF o dodatkowy czas na zajęcie ostatecznego stanowiska.

KNF poinformowała, że w odpowiedzi na jej zaproszenie z 29 maja zgłosił się jeden bank. Wyraził on wstępne zainteresowanie udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK-u Jaworzno i SKOK-u Piast, które są kierowane przez zarządców komisarycznych i mają kłopoty z wypłacalnością. Nie ujawniono, o jaką instytucję chodzi.

 

Czy i kto przejmie SKOK Piast i SKOK Jaworzno?

 

SKOK Jaworzno czeka na przejęcieJednocześnie podmiot ten zwrócił się do nadzoru z wnioskiem o wydłużenie czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie przejęcia śląskich kas pożyczkowych. Regulator na to przystał i wyznaczył termin do 13 lipca.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Edytowany 14/07]

KNF ogłosiła, że zgłosiły się kolejne banki zainteresowane przejęciem SKOK-u Piast i SKOK-u Jaworzno. Dała im czas do 13 października.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KNF podkreśliła również, że w tym okresie inne banki krajowe nadal mogą zgłaszać wolę zakupu SKOK-u Jaworzno i SKOK-u Piast. To pierwsza taka sytuacja na 22 postępowania, jakie były prowadzone w sprawach restrukturyzacji SKOK-ów. Widać, że nadzorowi bardzo zależy na uchronieniu spółdzielni finansowych ze Śląska przed bankructwem.

Trudno się temu dziwić. SKOK Jaworzno i SKOK Piast należą doSKOK Piast może zostać przejęty największych w swoim sektorze (klienci ulokowali tam łącznie 600 mln zł). Ich ewentualna upadłość naraziłaby BFG na liczony w setkach milionów złotych wydatek tytułem wypłaty gwarantowanych depozytów. Jak wynika z ustaleń bloga Obiektywnie o Finansach, do tej pory bankructwa 11 SKOK-ów i przejęcia dziewięciu innych kosztowały BFG ponad 4,8 mld zł.

Przypomnijmy, że środki ulokowane w kasach oszczędnościowo-pożyczkowych, tak jak w bankach, podlegają ochronie BFG do równowartości 100 tys. euro (na dziś to ok. 423 tys. zł).

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Oliw] *.play-internet.pl

    A skąd pomysł, że przejmie oba?

  • Gość: [Oliw] *.play-internet.pl

    Najprawdopodobniej wybierze jeden z nich, z lepszą sytyacją ekonomiczną. Biorąc pod uwagę, że komisarz w SKOKu Jaworzno, działał aż 2 lata, wygląda na to, że u nich jest lepiej.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci