', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

SKOK Rafineria przejęty przez BGŻ BNP Paribas

maciejka51

Mocno zadłużona i niewypłacalna kasa kredytowa z Gdańska nie zbankrutuje. Pomocną dłoń wyciągnął BGŻ BNP Paribas. Dzięki temu BFG na ratowanie SKOK-u Rafineria zamiast 100 mln zł wyda pięć razy mniej niż przy czarnym scenariuszu.

Jednogłośną zgodę na transakcję wydał KNF. Formalne przejęcie SKOK-u Rafineria przez BGŻ BNP Paribas nastąpi 30 maja. Natomiast już od jutra (19 maja) bank będzie zarządzać majątkiem kasy pożyczkowej z Gdańska.

 

BGŻ BNP Paribas przejmuje SKOK Rafineria z dopłatą BFG

 

SKOK Rafineria nie upadnieTaki scenariusz oznacza, że środki publiczne wydane na ratowanie SKOK-u Rafineria będą mniejsze niż w przypadku jego upadłości. BFG pokryje różnicę między wartością nabywanych przez BGŻ BNP Paribas praw majątkowych i zobowiązań spółdzielni finansowej.

Wg stanu na koniec marca br. aktywa SKOK-u Rafineria wynosiły 75 mln zł, natomiast ulokowane w niej depozyty – 95 mln zł. Zatem koszty BFG będą pięć razy mniejsze, niż gdyby ziścił się czarny scenariusz. Dopłata BFG dla BGŻ BNP Paribas wyniesie 20 mln zł.

Po co dużemu bankowi taka drobnica, w dodatku z zepsutymSKOK Rafineria przejęty przez BGŻ BNP Paribas bilansem (fundusze własne: -34,5 mln zł, strata: -76,3 mln zł, współczynnik wypłacalności: -19,55 proc.)? Być może w grę wchodzi chęć zapłacenia niższego podatku bankowego albo przejęcie bazy klientów bliskich profilowi BGŻ BNP Paribas.

Przejęcie SKOK-u Rafineria to dziewiąty taki przypadek w sektorze spółdzielczym. Pierwszy raz kupcem jest instytucja kontrolowana przez francuską grupę finansową.

 

Kłopoty SKOK-u Rafineria obciążają stare kierownictwo

 

Przypomnijmy, że podmiot zarządzany przez Przemysława Gdańskiego był jedynym bankiem, który odpowiedział na ogłoszenie nadzoru i wyraził chęć udziału w restrukturyzacji gdańskiej kasy kredytowej. Jej przejęcie przez inny SKOK nie było możliwe. Postępowanie KNF-u wykazało, że żadna spółdzielnia nie zrobiłaby tego bezpiecznie. Ewentualna transakcja zagroziłaby stabilności finansowej obu instytucji.

kłopoty SKOK-u RafineriaWcześniej (lata 2014-2017) SKOK Rafineria korzystał z funduszu stabilizacyjnego Kasy Krajowej. Jednak ta pomoc okazała się niewystarczająca.

Natomiast ustanowiona w czerwcu 2017 r. zarządca komisaryczny Elżbieta Staniszewska-Antoniak, mimo tytułu MBA i 20-letniego doświadczenia w sektorze (Bank Millennium, Nordea Bank), nie zdołała naprawić grzechów starego kierownictwa. Mało tego, sama złożyła zawiadomienie do prokuratury.

Jak informuje „Polityka”, śledczy prowadzą dwa postępowania dotyczące SKOK-u Rafineria. Jedno dotyczy niewłaściwej polityki kredytowej, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzenia nierzetelnych sprawozdań finansowych, drugie – doprowadzenia członków spółdzielni do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 13 mln zł. Jeszcze nikt z byłych prezesów nie usłyszał zarzutów. Na razie są to postępowania w sprawie, a nie przeciw.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci