', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Mieszkanie, na którym nie stracisz

maciejka51

Ryzyko spadku wartości nieruchomości można ograniczyć, dokonując właściwego wyboru w momencie jej zakupu. Lokale o specyficznych parametrach cieszą się wzmożonym zainteresowaniem ze strony nabywców, więc można je szybko spieniężyć, uzyskując satysfakcjonującą cenę.

 

Eksperci od inwestowania w nieruchomości twierdzą, że w dłuższym terminie mieszkania zyskują na wartości. Jednak krótkookresowo mogą się zdarzyć spadki cen. Tak było m.in. w latach 2008-13, gdy w ujęciu realnym średnie stawki zmniejszyły się o 40 proc. Jak się przed tym zabezpieczyć?

 

Czynniki determinujące cenę mieszkania

 

Pocieszeniem dla inwestorów oraz osób, które w razie potrzeby chciałyby szybko sprzedać mieszkanie za dobre pieniądze, jest fakt, że nie wszystkie lokale tracą na wartości w jednakowym tempie.

Co wpływa na wartość mieszkania?

Nieruchomości o wybranej charakterystyce skuteczniej od innych opierają się spadkom cen i szybciej znajdują nabywców oraz lokatorów. Położony nieopodal centrum albo kampusu, na górnym piętrze, nie za duży, z balkonem i piwnicą oraz gwarancją miejsca parkingowego – taki lokal daje większe szanse na wzrost wartości w czasie oraz szybkie znalezienie nabywcy i najemcy, który zapłaci żądaną przez nas cenę.

Najważniejsze czynniki, które korzystnie wpływają na cenę mieszkania oraz zainteresowanie ze strony kupujących i najemców, to:

  • lokalizacja,
  • wielkość,
  • rozkład,
  • dodatki.

 

  1. Lokalizacja

 

Chodzi zarówno o punkt na mapie miasta czy dzielnicy, jak i umiejscowienie na planie budynku wielorodzinnego.

Im większy i prężniej rozwijający się ośrodek (tempo wzrostu gospodarczego, poziom bezrobocia, działalność uczelni), tym łatwiej znaleźć kupca, który zapłaci tyle, ile chcemy. W przypadku stosunkowo młodych osiedli warto wcześniej zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, by uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci inwestycji obniżającej atrakcyjność mieszkania (fabryka, linia tramwajowa, obwodnica).

Dobra lokalizacja zwiększy zyski z inwestowanie w mieszkania na wynajem

Lepiej wybierać mieszkania na górnych piętrach. Mają lepszą ekspozycję na światło dzienne, oferują lepszy widok i skuteczniej tłumią hałasy z ulicy. Najlepiej, gdyby z okien rozpościerał się widok na tereny zielone.

Największy popyt jest na mieszkania umiejscowienie niedaleko centrum oraz w pobliżu szlaków prowadzących do dzielnic biznesowych, kampusów akademickich czy nieopodal centrów kongresowych.

 

  1. Metraż

 

Wysokie ceny w stosunku do zarobków oraz zmiany demograficzne (mniej dzieci, starzenie się społeczeństwa) sprawiają, że nieruchomości większe niż 60 mkw. rzadko zmieniają właścicieli.

Hitem cały czas są niewielkie dwu- i trzypokojowe mieszkania, np. dwupokojowe o powierzchni 40-45 mkw., a trzypokojowe mające 50-55 mkw. mówi Marcin Krasoń z Home Brokera.

 

  1. Układ pomieszczeń

 

Najbardziej funkcjonalne są lokale na planie kwadratu i zbliżonym. Dlaczego? W takim mieszkaniu łatwiej wydzielić strefę prywatną i ogólnodostępną. Nie marnuje się też powierzchnia na długie i wąskie korytarze.

Pokój dzienny/salon dobrze zorganizować obok kuchni i blisko wejścia. Wówczas goście nie będą wędrować po całym mieszkaniuwyjaśnia Krasoń.

Najlepszy układ pomieszczeń w mieszkaniu

W salonie powinno znajdować się wyjście na balkon, by każdy z domowników i gości miał do niego swobodny dostęp.

Co jeszcze podniesie komfort życia lokatorów? Jasny salon. Zatem powinien być on zlokalizowany od południa lub zachodu. Natomiast sypialnia od wschodu pozwoli na wstawanie razem ze słońcem.

 

  1. Balkon

 

Zawsze to dodatkowa powierzchnia użytkowa. Balkon może służyć nie tylko jako suszarnia czy pawlacz, ale też miejsce relaksu. Idealnie, gdyby zmieścił się na nim stolik z kilkoma krzesłami oraz kwiaty.

 

  1. Garaż i piwnica

 

Na wielu osiedlach miejsce parkingowe, nie wspominając już o gwarancji jego dostępności w każdym czasie, jest na wagę złota. Garaż daje dodatkowo ochronę przed warunkami atmosferycznymi i wandalami.
Mając piwnicę czy komórkę lokatorską, łatwiej utrzymać porządek w mieszkaniu. Dzięki dodatkowym metrom nie zagraca się lokalu mieszkalnego.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci