', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Konta oszczędnościowe niezależne od widzimisię banku

maciejka51

Na rynku znajdziemy sześć rachunków oszczędnościowych, których oprocentowanie nie jest zależne od decyzji banku, tylko różnych wskaźników oznaczających koszt pieniądza.

Oprocentowanie depozytów oferowanych przez banki ustalane jest przez nie same. Najczęściej proponowana klientom stawka stanowi wypadkową wielu czynników, w tym m.in. poziomu stóp procentowych NBP, stopy rezerwy obowiązkowej NBP, inflacji. Regulaminy produktów oszczędnościowych najczęściej określają je zbiorczo warunkami rynkowymi.

 

Banki chętnie obniżają oprocentowanie kont oszczędnościowych

 

Konta oszczędnościowe powiązane z WIBOR-emKlienci narzekają, że gdy powyższe parametry zmieniają się in minus (np. inflacja rośnie), bardzo szybko znajduje to odzwierciedlenie w oferowanym oprocentowaniu. Jednak z ruchami w drugą stronę instytucje finansowe się nie spieszą.

Suma summarum przy ustalaniu wysokości odsetek od lokat czy środków na kontach oszczędnościowych konsument skazany jest na widzimisię banku. Ten może organizować okresowe promocje. Lecz przeważnie ustanawia wysokość kuponu na poziomie, który nie satysfakcjonuje klienta.

Od ponad roku średnia stawka dostępna na lokacie czy koncie oszczędnościowym nawet nie pokrywa inflacji. W pierwszym przypadku aktualne oprocentowanie wynosi 1,58 proc., w drugim – 1,37 proc. A przecież od tego trzeba jeszcze odjąć podatek Belki.

 

WIBOR jako wyznacznik zysku z konta oszczędnościowego

 

Tak mizerne stawki zmuszają oszczędzających do stałegoOprocentowanie kont oszczędnościowych zależne od WIBOR-u poszukiwania najlepszych ofert i przenoszenia środków. Sęk w tym, że nie każdy ma na to czas i ochotę. Jak zatem uniezależnić się od widzimisię banku?

Warto wybierać te konta oszczędnościowe, których oprocentowanie powiązane jest z ceną pieniądza na rynku międzybankowym - najlepiej z WIBOR-em. Ta zwykle jest bardziej wrażliwa na zmiany i przeważnie jej wzrost znacznie wyprzedza w czasie ruchy stóp procentowych NBP.

Oczywiście, zasada ta działa również w drugą stronę, co można zaobserwować obecnie. Mimo niezmienności kosztu pieniądza ustalanego przez bank centralny (od trzech lat stopa referencyjna ma wartość 1,5 proc.), WIBOR w marcu spadł. Jednak była to zmiana minimalna.

 

Konta oszczędnościowe indeksowane ceną pieniądza

lp.

Bank

(konto oszczędnościowe)

Stawka podstawowa

Stawka promocyjna

1.

Toyota Bank

(Indeksowane Konto Oszczędnościowe)

WIBOR 3M + 0,25

(1,95%)

WIBOR + 0,25 + 0,25

(2,2%)

2.

Nest Bank

(Nest Oszczędności)

WIBOR 3M – 0,5

(1,2%)

3%

3.

T-Mobile Usługi Bankowe

(Konto oszczędnościowe)

WIDID 1M - 0,4

(1,04%)

1,5-3%

(w zależności od promocji)

4.

Alior Bank

(Konto Lokacyjne, konto oszczędnościowe do Konta Jakże Osobistego)

WIBID 1M – 0,5

(0,94%)

2-3%

(w zależności od promocji)

5.

Raiffeisen Polbank

(Konto Wymarzony Cel)

stopa referencyjna NBP x 0,35

(0,525%)

stawka podstawowa + 1,675

(2,2%)

6.

Bank Pocztowy

(Pocztowe Konto Oszczędnościowe)

stopa depozytowa NBP – 0,1

(0,4%)

3%

7.

EnveloBank

(EnveloKonto Oszczędnościowe)

stopa depozytowa NBP – 0,1

(0,4%)

 -

8.

Credit Agricole

(Rachunek Oszczędzam)

WIBOR 1M – 1,5

(0,14%)

0,5-2,5%

(w zależności od promocji)

Źródło: bank24.blox.pl, stan na 24.03.2018 r.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci