', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

BGŻ BNP Paribas najbardziej odpowiedzialny społecznie wśród banków

maciejka51

Po trzech latach organizacja zarządzana przez Przemysława Gdańskiego zdetronizowała ING Bank Śląski w liczbie inicjatyw z zakresu CSR. Cała branża przeprowadziła o prawie 1/5 więcej niż rok wcześniej akcji zorientowanych na dobro ludzi i przyrody.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu podsumowało ubiegłoroczną aktywność polskich firm w obszarze CSR. W najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” opisała 1190 inicjatyw, czyli najwięcej w 16-letniej historii publikacji. Poprzedni rekord został poprawiony o 330 działań (37 proc.). Jednak liczba podmiotów społecznie odpowiedzialnych zmniejszyła się o trzy – do 177.

 

CSR w bankach coraz ważniejszy

 

BGŻ BNP Paribas przeprowadził najwięcej działań CSRW tym gronie znalazły się 23 instytucje z branży finansowej, w tym 12 banków, sześć ubezpieczycieli i dwie firmy pożyczkowe. W porównaniu z 2016 r. liczba podmiotów aktywnych na tym polu  zmniejszyła się o trzy.

Jednak liczba prowadzonych przez nie projektów z obszaru CSR zwiększyła się w ujęciu rocznym o 39 (18 proc.) – do 260. Większość (145, czyli 56 proc.) stanowiły działania kontynuowane. Podobnie było w 2016 r., gdy wieloletnie dobre praktyki stanowiły 55 proc. wszystkich realizowanych przez organizacje z sektora finansowego.

Wzrost liczby praktyk odzwierciedla rosnącą świadomość roli i znaczenia rozwiązań CSR. Firmy coraz rzadziej utożsamiają je tylko z prostymi działaniami filantropijnymi i zaczynają podchodzić do CSR kompleksowo, włączając rozwiązania społecznie odpowiedzialne w strategie biznesowe na różnych szczeblach organizacji – piszą autorzy raportu.

 

Jedne banki zwiększają, a inne zmniejszają aktywność w CSR

 

W 2017 r. najwięcej projektów ukierunkowanych na społecznąDobre praktyki BGŻ BNP Paribas odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój przeprowadził BGŻ BNP Paribas. Było ich łącznie 35, z czego 20 sklasyfikowano jako długoletnie. To również najwięcej w branży. Poprzednio bank, na czele którego stoi Przemysław Gdański, miał na koncie 22 dobre praktyki.

Na drugim miejscu uplasował się BZ WBK z 32 akcjami. Organizacja zarządzana przez Michała Gajewskiego kontynuowała 17 działań. Rok wcześniej zrealizowała 24 przedsięwzięcia.

Trzecia pod względem aktywności w CSR okazała się Ergo Hestia. W 2017 r. ubezpieczyciel zrealizował 28 projektów tego rodzaju (o osiem więcej), z czego 19 miało status długotrwałych.

CSR w ING Banku ŚląskimZwycięzcy z ostatnich dwóch lat, czyli ING Bankowi Śląskiemu, tym razem przypadła dopiero piąta lokata. W porównaniu z poprzednim zestawieniem podmiot zarządzany przez Brunona Bartkiewicza znacznie ograniczył liczbę dobrych praktyk (z 24 do 16).

Ale nie był w tej kwestii wyjątkiem. W 2017 r. mniej inicjatyw odpowiedzialnych społecznie przeprowadził też Citi Handlowy.

 

Najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy finansowe w 2017 r.

lp.

Instytucja

Dobre praktyki

Nowe

Wieloletnie

1.

BGŻ BNP Paribas

35

15

20

2.

BZ WBK

32

15

17

3.

Ergo Hestia

28

9

19

4.

Credit Agricole

20

15

5

5.

Citi Handlowy

16

2

14

mBank

16

3

13

ING Bank Śląski

16

11

5

8.

PKO BP

12

5

7

9.

ANG Spółdzielnia

11

3

8

10.

Provident

10

1

9

BOŚ

10

3

7

© blog Obiektywnie o Finansach, źródło: odpowiedzialnybiznes.pl

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci