', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Przelewy do ZUS po nowemu a darmowe transfery z konta firmowego

maciejka51

Zmiany w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne miały przynieść przedsiębiorcom oszczędności. Jednak część firm może na tym stracić...

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady rozliczania składek na ZUS uiszczanych przez płatników, czyli m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą. Teraz zamiast wielu przelewów z różnych tytułów przedsiębiorcy wykonują jeden, a ZUS sam rozdziela pieniądze.

W liście do płatników szefowa ZUS wśród korzyści reformy wymienia m.in. oszczędność pieniędzy po stronie firm. Sęk w tym, że w przypadku części z nich może być odwrotnie. O co chodzi?

 

Przelewy do ZUS dawniej i dziś

 

Wiele banków w ramach kont firmowych dla MSP limituje darmowe przelewyIndywidualny numer rachunku składkowego internetowe. W zależności od oferty ich liczba waha się od kilku do kilkudziesięciu w miesiącu. Wyjątek stanowią wykonywane online transfery do ZUS, które w większości podmiotów są zwolnione z opłat.

Dotychczas w swoich systemach transakcyjnych banki wyodrębniały formularze przekazów do ZUS. Użytkownik po zalogowaniu się do bankowości internetowej wybierał, czy chce dokonać zwykłego przelewu krajowego, czy przelewu do ZUS. Nie wpisywał numeru konta, tylko swoje dane identyfikacyjne, kwotę i okres rozliczeniowy.

Wskutek nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych niektóre instytucje finansowe zlikwidowały w swoich systemach odrębną formatkę przelewu do ZUS. Obecnie użytkownik korzysta więc z tej standardowej, do której wprowadza tylko indywidualny numer rachunku składkowego, czyli numer konta do wpłat składek, i kwotę. Nie musi podawać tytułu.

 

Rachunki firmowe z darmowymi przekazami do ZUS

 

Konto firmowe z darmowymi przelewami do ZUSCzy w takim razie wykonując przelew po nowemu, przedsiębiorca nie zmniejsza miesięcznej puli darmowych transferów zewnętrznych? Na szczęście – nie. Spośród przepytanych przez blog Obiektywnie o Finansach największych banków taki problem występuje tylko w PKO BP, np. przy PKO Koncie Firmowym.

Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy klient w danym miesiącu jako pierwszy wykona przelew do ZUS. Wówczas pozostanie mu 29 darmowych przelewów zewnętrznych. Jeśli natomiast wykona 30 przelewów zewnętrznych (bez opłat dodatkowych), a następnie zleci transfer internetowy do ZUS, to ten nadal będzie bezpłatny – tłumaczy Karolina Tomczak z PKO BP.

A co w sytuacji, gdy bank nie oferuje za darmo zwykłych przelewów, tylko te do ZUS i organów podatkowych. – System rozpoznaje konto, na które przelew jest zlecany. Dzięki temu przekaz do ZUS wciąż jest darmowy – uspokaja Agnieszka Kubajek z Banku Millennium.

Część podmiotów pozostawiła w swoich serwisach internetowych osobne formatki przelewów do ZUS. Zgodnie z nowymi regułami użytkownik uzupełnia w niej tylko numer rachunku i kwotę. Tak jest m.in. w Banku Millennium i mBanku.

W naszej bankowości przekaz do ZUS pozostał dedykowaną formatką. Nie jest to przelew zwykły. W związku z tym transfery do ZUS wykonywane przez internet pozostają darmowe i nie pomniejszają limitu dostępnych bezpłatnie przelewów pakietowych – mówi Piotr Rutkowski z mBanku.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • maciejka51

    @polskabankowosc
    Jak więcej danych? Przy zdefiniowaniu odbiorcy wystarczy wpisać kwotę i nic więcej (oczywiście, za pierwszym razem trzeba wpisać numer konta i tytuł przelewu, przy czym ten drugi jest bez znaczenia). W starym systemie za każdym razem trzeba było podawać dane identyfikacyjne firmy

  • maciejka51

    @ Azdamus
    Dodajmy jeszcze do tego fakt, że ZUS nie informuje o zaległościach. Zatem przedsiębiorcy muszą się teraz bardzo się pilnować, bo jeden dzień zwłoki i trzeba będzie składać wniosek o przywrócenie ubezpieczenia.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci