', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Najlepsze IKE w banku zimą 2018 r.

maciejka51

Liderami rankingu IKE prowadzonych w formie kont oszczędnościowych od trzech kwartałów są BS w Skierniewicach i BS w Miliczu, ale dosłownie minimalnie ustępują im cztery inne banki spółdzielcze. Najlepszy z podmiotów komercyjnych plasuje się pod koniec TOP10.

Na rynku IKE prowadzonych przez banki od dłuższego czasu trwa flauta. W porównaniu do notowania z poprzedniego kwartału stawki zmieniły się – i to niemal niezauważalnie – w zaledwie dwóch monitorowanych przez blog Obiektywnie o Finansach instytucjach (Bałtycki Bank Spółdzielczy i BGŻ BNP Paribas). Było to konsekwencją różnic w cenie pieniądza na rynku międzybankowym – wzrostu rocznego WIBID-u i spadku kwartalnego WIBOR-u, z którymi powiązane są stawki na IKE w wielu bankach.

 

Oprocentowanie IKE stoi w miejscu

 

Oprocentowanie IKE stoi w miejscuJednak nie wpłynęło to na średnie oprocentowanie IKE. Tak jak trzy i sześć miesięcy temu wynosi ono 2,47 proc. netto w skali roku, co odpowiada 3,05 proc. na zwykłym koncie oszczędnościowym. Natomiast w ujęciu rocznym przeciętne odsetki oferowane na indywidualnym koncie emerytalnym spadły o 0,09 pkt proc. (9 pb).

Mimo opisywanych zmian w rankingu IKE nie zaszły żadne ruchy. Zresztą tak jest od kilku kwartałów. Wciąż najlepsze IKE otworzymy w BS Skierniewice i BS Milicz. Lokując tam oszczędności emerytalne, można zarobić 3,4 proc. netto w skali roku. Kupon ten odpowiada 4,2 proc. na zwykłym rachunku oszczędnościowym.

Tuż za wspomnianą dwójką znajduje się dość spora grupa podmiotów z równie atrakcyjnym oprocentowaniem. Chodzi o OK Bank (3,33 proc. netto), BS Czarny Dunajec, BS Nałęczów i BS Biała Rawska (wszystkie po 3,3 proc. netto).

Najlepszy w tym zestawieniu bank komercyjny zajmuje miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. Mowa o Banku Millennium, w którym oprocentowanie IKE wynosi 3 proc. netto.

 

Warunki skorzystania z ulgi na IKE

 

Przypomnijmy, że oszczędności na IKE są zwolnione z podatku Belki. Nie płaci się też od nich podatku dochodowego jak przy IKZE. By skorzystać z tych ulg:

 • nie można sięgnąć po odłożone pieniądze wcześniej niż przed osiągnięciem 60. roku życia (lub 55 lat i nabyciem uprawnień emerytalnych),
 • należy dokonywać wpłat w pięciu różnych latach kalendarzowych albo dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę środków.

Limit wpłat na IKE w 2018 r. minister pracy ustaliła na 13.329 zł. To o 540 zł więcej niż rok wcześniej.

 

Ranking IKE kont oszczędnościowychzima 2018 r.

lp.

bank

proc.

kapitalizacja

uwagi

1.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,4%

roczna

 

Bank Spółdzielczy w Miliczu

 

3.

OK Bank

3,33%

- stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału,

- dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu

4.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,3%

 

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

 

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej

 

7.

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

3%

miesięczna

 

8.

Bank Millennium

3%

 

roczna

 

Silesia Bank

 

10.

Warszawski Bank Spółdzielczy

2,8%

 

11.

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,7%

 

12.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,6%

 

13.

Bałtycki Bank Spółdzielczy

2,59%

- stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57

14.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,5%

 

15.

BPS

2,4%

- klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: opracowanie własne. Stan na 7.01.2018 r.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Si77] *.smrw.lodz.pl

  BS w Skierniewicach pobiera opłatę za otwarcie konta IKE wysokości 100 zł sic!

 • maciejka51

  @Si77
  Dziękuję za info.
  Dodam, że identyczną opłatę BS Skierniewice pobiera w przypadku IKZE.

 • Gość: [Marcin] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Witam , jak przenieść IKE do takich banków ? Niestety bank w Kwidzyniu jest daleko ode mnie ( śląsk) a zapewne bez wizyty osobistej nic sie nie załatwi ?

 • maciejka51

  @Marcin
  Niestety, to jedyna opcja. Nie wiem, jak wyglądałoby poprzez pełnomocnika (z tym że zapewne upoważnienie musiałoby zostać potwierdzone przez notariusza, co wiąże się z kosztami i czasem).
  A może istnieje możliwość spotkania z doradcą w wybranym miejscu? Najlepiej zadzwonić do banku w tej sprawie.

 • Gość: [Martin] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  A tak sobie myślę jeszcze.. jeden bank oferuję kapitalizacje miesięczna , to jest dobry argument aby wybrać takie konto ,dla kogoś kto wpłaca co miesiąc pieniążki albo lepiej ktoś kto wpłaca na początku roku dobrze myślę?

 • maciejka51

  @Martin
  Tak, im kapitalizacja jest częstsza (częściej dopisywane są odsetki), tym lepiej. W długim okresie (a przecież środki na IKE odkładamy - w założeniach - długoterminowo) różnicę widać najbardziej.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci