', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Fundusze z lokatą, czyli jak inwestować bezpiecznie

maciejka51

Aby zapewnić sobie finansowy komfort, dziś nie wystarczy już tylko odkładanie środków. Pieniądze trzeba inwestować, bo tylko tak da się efektywnie zwiększać posiadane oszczędności.

Materiał zewnętrzny

 

Polacy wybierają przede wszystkim bezpieczne formy inwestowania, które nie są obarczone ryzykiem utraty kapitału. Wszystko dlatego, że oszczędności nadal przychodzą nam z trudem, a nasza świadomość finansowa dopiero zaczyna się zmieniać.

Choć zrozumieliśmy, że inwestycje są niezbędne, boimy się ryzyka. To sprawia, że inwestujemy ostrożnie. Częściej wybieramy lokaty niż fundusze inwestycyjne. Te pierwsze dają nam gwarancję zarobku, chociaż jest on o wiele mniejszy niż w przypadku agresywnych funduszy.

 

Lokata i konto oszczędnościowe

 

Fundusze inwestycyjne z lokatąTo jedyne instrumenty, które nie są obarczone żadnym prawdopodobieństwem straty. Oznacza to, że inwestor nigdy nie straci wniesionego kapitału. W najgorszym razie nie otrzyma wypracowanych odsetek, bo wycofa pieniądze przed terminem.

Oba te produkty nie wymagają także specjalistycznej wiedzy. Są więc idealne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pomnażaniem nadwyżek. Warto również dodać, że lokata może być łączona z bardziej ryzykownymi instrumentami. Świetny przykład to fundusze inwestycyjne z lokatą.

 

Fundusze inwestycyjne z ograniczonym ryzykiem

 

Klienci, którzy rozważają inwestowanie w fundusze, ale nadal mają obawy co do utraty kapitału, powinni lokować środki w bardziej bezpieczne formy zbiorowego pomnażania oszczędności. Mają do wyboru m.in. długoterminowe fundusze rynku pieniężnego, fundusze papierów dłużnych (obligacje) czy fundusze gotówkowe.

Bezpieczne inwestowanie w fundusze

Banki oferują swoim klientom także instrumenty połączone. Zaliczają się do nich np. fundusze inwestycyjne z lokatą.

To inwestowanie ostrożne, ponieważ kapitał inwestora jest w tym przypadku dzielony. Część trafia na w pełni bezpieczną lokatę, druga część – do agresywnego funduszu. W przypadku niepowodzenia klient traci tylko część wniesionego kapitału lub wychodzi na zero. W wielu produktach jest bowiem tak, że to, co straci fundusz, odrabia lokata.

 

Podstawy ostrożnego inwestowania w fundusze

 

Do inwestowania w fundusze trzeba podejść z głową. Istnieją określone zasady,Podstawowe zasady inwestowania w fundusze którymi powinien kierować się początkujący inwestor. Dotyczą one zarówno wyboru właściwego instrumentu, jak i czasu inwestycji oraz wielkości lokowanych kwot.

  1. Bardziej bezpieczne inwestycje to takie, które realizowane są w długim okresie. W razie kryzysowej sytuacji na rynku klient ma czas na reakcję.
  2. Początkujący nie powinien lokować od razu wszystkich oszczędności. Dobrze jest zostawić sobie rezerwę.
  3. Kolejna zasada dotyczy rozdzielania kapitału. O wiele bezpieczniej jest nabyć jednostki uczestnictwa w różnych funduszach inwestycyjnych, o różnym profilu (polityce inwestycyjnej).

 

Inwestować ostrożnie i z zyskiem

 

To nieprawda, że inwestorzy, którzy inwestują ostrożnie, mogą osiągnąć jedynie niewielki zysk. Weźmy pod uwagę, że najbardziej agresywne instrumenty nierzadko mogą sprawić, że inwestor straci wszystkie ulokowane pieniądze. Czasem lepiej postawić na bezpieczne formy inwestowania, które gwarantują zysk, aniżeli stracić wszystkie oszczędności.

 


BGŻ Optima

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci