', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Otwieranie konta online bez kuriera wciąż możliwe, ale mocno ograniczone

maciejka51

Jeszcze w ub. roku tzw. konto na przelew było rynkowym standardowym. Dziś takie rozwiązuje dostępne jest w zaledwie siedmiu instytucjach i – ku rozczarowaniu klientów ceniących wygodę i czas – nie zanosi się na powiększenie tego grona.

Możliwość otwierania kont osobistych w pełni online, tj. bez udziału kuriera, pojawiła się w Polsce wiosną 2011 r. W szczytowym okresie taka opcja była dostępna w około 20 bankach, obecnie – w sześciu. Dlaczego?

 

Ograniczenia w aktywowaniu kont online

 

Otwieranie konta bez kuriera przelewem weryfikacyjnymWszystko zmieniło się 1 lipca ub.r. Wówczas weszła w życie rekomendacja KNF zakazująca otwierania kont przelewem weryfikacyjnym wysłanym z rachunku bieżącego, który został otwarty w ten sam sposób, a tożsamość właściciela nie została potwierdzona w oddziale.

Innymi słowy: jeśli w banku A zawarliśmy umowę o ROR przelewem autoryzacyjnym, to dziś nie możemy otworzyć konta w ten sam sposób w banku B, wysyłając przelew z banku A. Możemy to zrobić tylko w placówce lub za pośrednictwem gońca.

Po co nadzór wprowadził takie ograniczenie? By ograniczyć skalę oszustw. Przestępcy wykorzystywali opcję otwierania kont online i bez kuriera do wyłudzania danych osobowych, wyprowadzania pieniędzy z rachunków i zaciągania pożyczek na podstawione lub nieświadome osoby.

 

Gdzie otworzysz konto przez internet i bez kuriera?

 

Wygoda przegrała więc z bezpieczeństwem. Na szczęście KNF pozostawił instytucjom finansowym furtkę, dzięki której zawieranie umów w ten sposób wciąż jest legalne. Chodzi o przekazanie do bazy KIR-u informacji o kontach aktywowanych przez internet w danym banku.

Rejestr ten umożliwia bankom sprawdzenie, czy ROR, z którego wysłano przelewBanki oferujące konta online autoryzacyjny, został otwarty zdalnie, czy tradycyjnie. Jeśli to pierwsze, wniosek o nowy rachunek jest odrzucany. Wówczas klient musi wybrać inną metodę zawarcia umowy.

Z niewiadomych powodów (koszty?) na przekazanie danych zdecydowało się tylko kilka podmiotów. W efekcie konto bez kuriera można obecnie (lipiec 2017 r.) aktywować tylko w siedmiu bankach:

AKTUALIZACJA 19/10/2018

 

Wideoweryfikacja zamiast kont na przelew?

 

Przystąpienie do bazy rozważa BGŻ BNP Paribas. Nie musi to jednak oznaczać przywrócenia procesu autoryzowania umów o ROR transferem z innego banku.

Zgodnie z rekomendacją KNF funkcjonuje u nas alternatywny proces oparty o potwierdzenie tożsamości klienta za pośrednictwem kuriera – mówi Izabela Tworzydło z BGŻ BNP Paribas.

wideoweryfikacja w procesie zdalnego otwierania konta osobistegoDlaczego więc podmiot kierowany przez Tomasza Bogusa wciąż oferuje otwarcie konta oszczędnościowego w pełni zdalnie – w ramach marki BGŻ Optima? – Z tego rachunku możliwe jest jedynie wykonywanie transferów zwrotnych na rachunek właściciela. Nie można go użyć do wykonania przelewu potwierdzającego tożsamość na potrzeby otwarcia rachunku u innego dostawcy usług płatniczych – wyjaśnia rzecznik prasowa.

Już teraz dostęp do rejestru ma Bank Pocztowy, lecz mimo to wycofał się z możliwości aktywowania ROR-u przez internet.

Ze względów bezpieczeństwo zawiesiliśmy otwieranie kont przelewem. Wrócimy do tego, gdy będziemy gotowi zaproponować narzędzia pozwalające na właściwą identyfikację i weryfikację potencjalnych klientów w tym kanale, przy uwzględnieniu istniejących i pojawiających się na tym rynku ryzyk – tłumaczy Agnieszka Mędrzecka z Pocztowego.

Klientom, którzy cenią wygodę i czas, pozostaje zatem zmiana przyzwyczajeń. Póki co pewną nadzieją jest dla nich wideoweryfikacja, którą od niedawna na potrzeby zdalnego otwierania ROR-ów i zakładania lokat udostępniają Alior Bank oraz Inbank [obecnie - październik 2018 - takie rozwiązanie funkcjonuje też w Santanderze, Nest Banku i mBanku]. Sęk w tym, że ta technologia zawierania umów z dostawcami usług finansowych nie podoba się instytucjom państwowym: UOKiK-owi, GIODO, Ministerstwu Cyfryzacji oraz resortowi pracy.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • maciejka51

  @tms
  Ta metoda zawierania umowy ma swoje wady i zalety.

 • Gość: [kamilos] 95.160.126.*

  Czy jest jakaś rekomendacja Knf lub ustawa, która każe zgłaszać do Kir rachunki otwieranie w tradycyjny sposób. Że sprawdzonych informacji wiem, że Bank Millennium np. ogóle nie zasila bazy Lot. Więc otwarcie rachunku w jednym z tych 8 banków przelewem PBL z Millennium będzie skutkować bramiem możliwości otwarcia rachunku bez względu w jaki sposób został otwarty - oddział/przelew.

 • maciejka51

  @kamilos
  Jest rekomendacja odradzająca otwieranie konta przelewem, chyba że bank korzysta z rejestru rachunków otwartych w ten sposób (funkcjonuje w ramach systemu Ognivo). Jednak nie ma przymusu dostarczania danych do tej bazy, dlatego otwieranie konta przelewem przestało być powszechne.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci