', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Nadzieja na uratowanie Bieszczadzkiej SKOK przed bankructwem

maciejka51

Dwa banki wyraziły wstępne zainteresowanie przejęciem kasy kredytowej z Sanoka. KNF dał im czas do 8 sierpnia na zajęcie ostatecznego stanowiska.

Bieszczadzka SKOK, którą od września ub.r. kieruje zarządca komisaryczny Leszek Nepelski, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Spółdzielni grozi utrata płynności i niewypłacalność. By do niej nie dopuścić, KNF zaprosił banki do udziału w jej restrukturyzacji. Zainteresowane podmioty mogły się zgłaszać do wczoraj (6 lipca).

 

Groźba upadłości Bieszczadzkiej SKOK wciąż realna

 

Dziś nadzór poinformował, że wpłynęły dwa zgłoszenia w tej sprawie. JednakDwa banki chętne do przejęcia Bieszczadzkiej SKOK zgodnie ze swoją polityką nie podaje, o jakie instytucje chodzi. Z naszych ustaleń wynika, że na pewno nie są to Getin Banku i Silesia Bank, które brały udział w poprzednich postępowaniach.

Co dalej? KNF wyznaczył bankom termin do 31 lipca na ostateczne zajęcie stanowiska [edytowany 31 lipca: na wniosek jednego z podmiotów termin został wydłużony do 8 sierpnia]. Mogą one teraz dokonać gruntownej analizy ksiąg rachunkowych Bieszczadzkiej SKOK i ocenić, czy jej przejęcie będzie dla nich opłacalne.

Transakcja nie jest więc pewna, a kasa pożyczkowa z Sanoka oraz jej klienci nie mogą jeszcze świętować. W podobnej sytuacji znajdowała się kilka miesięcy temu Twoja SKOK.

[edytowany 11 sierpnia

Bieszczadzka SKOK zostanie przejęta przez ING Bank Śląski. Formalnie nastąpi to 1 września br.]

Wobec niej również toczyło się postępowanie dot. przejęcia. Wstępnie taką chęć wyraził jeden bank, ale po przeprowadzeniu due diligence wycofał się. Państwowy regulator musiał więc zawiesić kasę kredytową z Kędzierzyna-Koźla i skierować do sądu wniosek o jej upadłość.

Do tej pory na 16 takich przypadków tylko sześć zakończyło się pomyślnie. Przejmującymi byli: Alior Bank (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Wyszyńskiego, Powszechna SKOK), PKO BP (SKOK Wesoła), Bank Pekao (SKOK Kopernika) oraz Silesia Bank (SKOK Profit). Pozostałe 10 kas zbankrutowało.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • maciejka51

  @marek_kon
  Podobnie spekulowało się odnośnie PKO BP.
  -------------------

  "marek_kon

  Warto przy tym dodać, że Alior przejmował te SKOKi jak potrzebował przychylności KNF do szybkiej akceptacji przejęć Meritum i BPH :) "

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci