', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

IKE w banku, na których zarobisz najwięcej latem 2017

maciejka51

Średnie oprocentowanie IKE w formie rachunków oszczędnościowych jest przeciętne, ale na rynku można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty. Wybraliśmy 16 najlepszych, z których 15 należy do banków spółdzielczych.

Letni ranking IKE w banku nie przynosi dobrych wiadomości, choć nie dla wszystkich oszczędzających na emeryturę w III filarze są one złe. Przeciętne oprocentowanie IKE prowadzonych w formie kont oszczędnościowych spadło bowiem do 2,53 proc., czyli o 2 pb (0,02 pkt proc.) w porównaniu z wiosną. Odpowiada to stawce 3,12 proc. na typowym rachunku oszczędnościowym, z którego zysk podlega opodatkowaniu.

 

Ostre cięcie w PBS w Kwidzynie

 

IKE w Powiślańskim Banku Spółdzielczym w KwidzynieStało się tak mimo tego, że obniżki stawek nastąpiły zaledwie w dwóch spośród 25 analizowanych przez blog Obiektywnie o Finansach podmiotach. Jednak jedna z nich była bardzo zdecydowana.

Chodzi o Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie. Pod koniec czerwca dotychczasowy wicelider zestawienia ściął wysokość naliczanych od oszczędności emerytalnych odsetek z 3,6 do 3 proc. W wyniku tego spadł na ósme miejsce w klasyfikacji najlepszych IKE.

 

Bank Spółdzielczy w Jordanowie wciąż najlepszy

 

Na szczęście klienci mają jeszcze w czym wybierać, z tym że niemal wszystkie atrakcyjnie oprocentowane konta IKE mające postać depozytu dostępne są w bankach spółdzielczych. A te działają zwykle lokalnie. Żeby więc taki rachunek otworzyć, trzeba się pofatygować do placówki zlokalizowanej najczęściej w małym mieście czy nawet miasteczku.

Zestawienie najlepszych rachunków IKE w III kwartale, podobnie jak w kilkuNajlepsze IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie poprzednich, otwiera Bank Spółdzielczy w Jordanowie. Oferuje on 3,95 proc., czyli 4,87 proc. jak na zwykłym koncie. Minusem jest to, że wymaga on regularnych wpłat (min. 1 tys. zł rocznie).

W związku z korektą kuponu przez PBS w Kwidzynie podium uzupełniają teraz: Bank Spółdzielczy w Skierniewicach i Bank Spółdzielczy w Miliczu. Oba płacą po 3,4 proc. netto (4,2 proc. brutto). Warto dodać, że w instytucji kierowanej przez Władysława Klażyńskiego otworzyć można również najlepsze IKZE na rynku (3,35 proc. netto).

W gronie banków komercyjnych godną uwagi propozycję dla oszczędności emerytalnych ma jedynie Bank Millennium. Kupon wynosi tam 3 proc. netto (3,7 proc. brutto).

 

 

Ranking IKE w banku – lato 2017 r.

lp.

bank

proc.

kapitalizacja

uwagi

1.

Bank Spółdzielczy w Jordanowie

3,95%

 

min. wpłata roczna: 1000 zł

3.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,4%

roczna

 

Bank Spółdzielczy w Miliczu

 

4.

OK Bank

3,33%

- stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału,

- dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu

5.

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,3%

 

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

 

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej

 

8.

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie

3%

miesięczna

 

9.

Bank Millennium

3%

 

roczna

 

Silesia Bank

 

11.

Warszawski Bank Spółdzielczy

2,8%

 

12.

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,7%

 

13.

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,6%

 

14.

Bałtycki Bank Spółdzielczy

2,56%

- stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57

15.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,5%

 

16.

BPS

2,4%

- klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: opracowanie własne. Stan na 6.07.2017 r.

 


Maciej Kusznierewicz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci