', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Ostatnie bezwarunkowo darmowe karty kredytowe

maciejka51

Na rynku zostały jeszcze dwie karty kredytowe, za które nie zapłacimy ani grosza, nawet jeśli nie będziemy ich używać. Oferują je Citi Handlowy i – w czasowej promocji – BZ WBK.

Demonizowana karta kredytowa wcale nie musi być taka zła. By nie wpędziła nas w kłopoty, powinniśmy z niej korzystać umiejętnie (spłata wykorzystanego limitu w terminie, unikanie wypłat gotówkowych i przelewów z rachunku karty). Jeśli dodatkowo jej obsługa nie wiąże się z żadnymi kosztami, można pomyśleć o tym, by taki plastik na stałe trafił do naszego portfela.

 

Do czego przydaje się karta kredytowa?

 

Prawidłowo używana karta kredytowa ma przynajmniej dwie niezaprzeczalne zalety:

 1. Wspiera płynność domowego budżetuKarty kredytowe mają swoje zalety
  Dzięki okresowi bezodsetkowemu możemy nawet przez ok. 50 dni za darmo korzystać z pieniędzy banku. Zamiast wyjmować pieniądze z konta oszczędnościowego czy zrywać lokatę, większy (nieplanowany) wydatek możemy opłacać kredytówką, a z bankiem rozliczyć się po wypłacie.
 2. Buduje pozytywną historię kredytową
  Jest ona szczególnie ważna przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Pokazuje bowiem, że radzimy sobie z obsługą stałych zobowiązań, jesteśmy wiarygodni, można nam pożyczyć pewną kwotę, a pożyczkodawca nie będzie musiał drżeć o jej zwrot.

Plastik z funkcją kredytową może być niezbędny podczas zagranicznych wyjazdów. Niektóre hotele, linie lotnicze czy wypożyczalnie mogą bowiem żądać opłacenia należności albo kaucji właśnie w ten sposób.

 

Karta kredytowa za 0 zł bez haczyków istnieje

 

Sęk w tym, że karta kredytowa przeważnie nie jest tania. Co prawda Karta kredytowa Simplicity Citi Handlowegooprocentowanie tego rodzaju zadłużenia jest obecnie niskie (10 proc., czyli czterokrotność stopy lombardowej), ale banki mogą odbić je sobie na comiesięcznych albo corocznych opłatach za obsługę plastiku. Niektóre instytucje naliczają też opłaty za wydanie kredytówki.

Obowiązuje zasada, że im rzadziej używamy karty (mniej nią wydajemy), tym więcej kosztuje nas jej utrzymanie. Na szczęście są od niej wyjątki.

Obecnie na rynku dostępne są dwie bezwarunkowo darmowe karty kredytowe:

 1. Simplicity w Citi Handlowym [jestem zainteresowany]
 • 0 zł za wydanie,
 • 0 zł za obsługę;
 1. MasterCard Silver w BZ WBK w promocji „Karta kredytowa na start – edycja II” (oferta dostępna do 31 sierpnia br.)
 • 0 zł za wydanie,
 • 0 zł za obsługę – przez dwa lata (standardowo trzeba nią wykonać min. pięć transakcji płatniczych, by uniknąć opłaty miesięcznej, gdyż w przeciwnym razie podmiot kierowany przez Michała Gajewskiego naliczy 7,5 zł)

 

Warto wspomnieć, że podstawowych opłat można uniknąć również w przypadku kart kredytowych Banku Millennium (dotyczy wszystkich jego plastików, m.in. Alfy i Impresji) oraz Getin Banku (dotyczy karty kredytowej Standard). Jednak to zwolnienie jest warunkowe i obowiązuje po wykonaniu kartą min. pięciu płatności bezgotówkowych w miesiącu. W przeciwnym razie klient jest obciążany opłatą od 5 do nawet 25 zł. Obie instytucje wydają plastik bezpłatnie.

 

Nie rób tego z kartą kredytową

 

By nie ponosić podstawowych opłat związanych z posiadaniem karty kredytowej, Jak uniknąć opłat za kartę kredytową? unikajmy niewłaściwych zachowań. W przypadku tego typu kart płatniczych niewskazane jest:

 • wypłacanie gotówki z bankomatu – tutaj okres bezodsetkowy nie obowiązuje,
 • przelewanie środków z rachunku karty,
 • spłacanie zadłużenia w oddziale.

Banki naliczają niemałe opłaty za takie operacje. Pamiętajmy także o prowizjach za przewalutowanie transakcji zagranicznych, choć niektórzy wydawcy ich nie naliczają, np. BZ WBK w odniesieniu do wspomnianej MasterCard Silver i Getin Bank w odniesieniu do KK Standard.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Wojtek] *.centertel.pl

  Karta kredytowa to potężne narzędzie, które umiejętnie wykorzystywane może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze finanse. Niestety większość osób nawet nie zadaje sobie trudu poznania mechanizmów działania karty tj. okres bezodsetkowy, oprocentowanie itp. i przez to wpada w ogromne tarapaty. Generalnie nie polecam karty ludziom i sam też z niej zrezygnowałem. Moim zdaniem posiadanie karty kredytowej przynosi więcej złego niż dobrego.

 • maciejka51

  Oprócz wiedzy (jak we wszystkim, co dotyczy finansów) również psychologia odgrywa istotną rolę w kontekście korzystania z karty kredytowej. Najlepiej używać tego narzędzia w sytuacjach awaryjnych. A żeby nie ponosić kosztów, można zdecydować się na podsunięte w artykule plastiki.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci