', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Lokaty długoterminowe, czyli wygoda vs. ryzyko

maciejka51

Depozyty na długi termin uwalniają od problemu szukania co kilka miesięcy atrakcyjnych ofert. Są też łatwiej dostępne niż te na krótszy czas. Jednak blokują środki i są zakładem o stopy procentowe i inflację.

Od dłuższego czasu oprocentowanie lokat jest bardzo niskie. Wedle danych NBP w kwietniu wyniosło ono 1,44 proc. brutto, co było najniższym poziomem, odkąd bank centralny raportuje tego typu dane. Ma to związek z niskimi stopami procentowymi NBP i niezbyt dużym popytem na kredyt w gospodarce.

 

Lokata na krótko czy na długo?

 

W wybranych okresach zapadalności stawki na depozytach biją historyczne rekordy in minus. Tak jest z lokatami na miesiąc i trzy miesiące, na których Najlepsze lokaty długoterminowe można zarobić odpowiednio: 1,06 i 1,62 proc. brutto. Jednocześnie lokaty długoterminowe, tj. powyżej roku, odbiły się od zeszłorocznego dna. W czerwcu 2016 r. oferowały średnio 1,19 proc., a teraz – 1,59 proc.

Niechętnie mrozimy środki na dłuższy czas. Sęk w tym, że – nie licząc promocji – znacznie łatwiej znaleźć atrakcyjną lokatę na długi okres, gdyż te krótsze obwarowane są wieloma obostrzeniami.

Lokaty długoterminowe mają także tę zaletę, że są wygodne. Zakłada się je raz i jest spokój nawet na kilka lat. Nie trzeba co kilka miesięcy przeszukiwać ofert, by wybrać tę, która nie tylko ochroni kapitał przed inflacją (1,9 proc. w maju), ale też przyniesie realny zarobek.

Jednak pamiętajmy, że takie rozwiązanie ma też wady. Najważniejsze to:

 1. Ryzyko wzrostu stóp procentowych
 2. Ryzyko wzrostu inflacji.

Jakie to ma znaczenie? Załóżmy, że w momencie, w którym do zakończenia naszego trzyletniego depozytu pozostanie połowa czasu, RPP podniesie cenę pieniądza w gospodarce. To znajdzie swoje odzwierciedlenie w oprocentowaniu nowych lokat, z których nie będziemy mogli skorzystać, gdyż zerwanie trwającej lokaty skutkowałoby utratą odsetek.

Może się też zdarzyć, że inflacja wzrośnie znacznie powyżej opłacalności lokaty. Wg ostatniej (marzec) projekcji banku centralnego wzrost cen w 2017 i 2018 r. wyniesie 2 proc., a w 2019 r. dobije do 2,3 proc. Lecz nikt głowy nie da, że tak będzie – może być więcej albo mniej.

 

Najlepsze lokaty długoterminowe

 

Obecnie na zero wychodzimy wtedy, gdy zakładamy depozyt ze stawką 2,34 proc., ponieważ inflacja za maj to 1,9 proc., ale trzeba do niej doliczyć podatek Belki, który wynosi 19 proc.

Jeśli mimo wszystko wolimy wygodę, mamy całkiem szeroki wybór dobrze oprocentowanych lokat długoterminowych. Choć tak naprawdę najwyżej oprocentowane lokaty długoterminowe dostępne są w czterech instytucjach: Idea Banku, Toyota Banku, Santander Consumer Banku i Nest Banku. Szczegóły w tabeli.

 

Gdzie ulokować pieniądze na dłużej?

lp.

Bank (nazwa lokaty)

Stawka [proc.]

Okres [m-ce]

uwagi

1.

Idea Bank (Lokata nr 1)

2,8%

60

- dostępna także w wariancie na trzy lata (2,75%) i dwa lata (2,7%)

2.

Idea Bank (Lokata Stabilna)

2,75%

60

- dostępna także w wariancie na trzy lata (2,7%) i dwa lata (2,65%)

3.

Toyota Bank (Depozyt Plus)

2,75%

36

- wymagane konto osobiste,

- dostępna także w wariancie na dwa lata (2,6%)

4.

Lion's Bank (Lokata Miracle)

[zakładam]

2,7%

36

- dostępna także w wariancie na dwa lata (2,65%),

- min. 100 tys. zł,

- tylko w oddziale [umów się]

5.

Toyota Bank (Lokata standardowa)

2,7%

24

- wymagane konto osobiste,

- dostępna także w wariancie na dwa lata (2,55%)

6.

Eurobank (lokata o oprocentowaniu stałym)

2,65%

48

- wymagane konto osobiste [otwieram online]

- dostępna także w wariancie na trzy lata (2,6%)

7.

Lion's Bank (Lokata Rentierska)

[zakładam]

2,55%

36

- dostępna także w wariancie na dwa lata (2,35%),

- wymagane konto osobiste,

- comiesięczne odsetki,

- min. 100 tys. zł,

- tylko w oddziale [umów się]

8.

Santander Consumer Bank (Lokata Online)

2,5%

36

 

9.

Nest Bank (Nest Lokata Lojalna)

2,5%

24

Wymagane (przez cały okres trwania lokaty):

- konto osobiste [otwieram online],

- wpływ wynagrodzenia,

- zgody marketingowe

Nest Bank (Nest Lokata Nowe Środki)

2,5%

24

- wymagane konto osobiste [otwieram online],

- na nowe środki (nadwyżka ponad saldo z 19 marca 2017 r.)

10.

Lion's Bank (Lokata Fortune)

[zakładam]

2,4%

12

- wymagane konto osobiste,

- wymagane utrzymanie min. 1/10 kwoty lokaty na koncie osobistym przez cały okres jej trwania,

- min. 100 tys. zł,

- tylko w oddziale [umów się]

Źródło: oprac. własne. Stan na 23.06.2017 r.

 


Maciej Kusznierewicz

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Wojtek] *.centertel.pl

  Zawsze wybierałem lokaty długookresowe i zawsze dobrze na tym wychodziłem. Było to wygodne i zarobek też był większy. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji próbowałem rozeznać się czy w najbliższym czasie stopy procentowe będą rosły czy spadały i na podstawie tych danych dokonywałem wyboru. 4 lata temu przed dużymi cięciami stóp procentowych i przed pojawieniem się inflacji zawarłem 3 różne lokaty na okres od 2 do 4 lat i to była świetna decyzja. Zaoszczędziłem dzięki temu trochę kasy i czasu.

 • maciejka51

  @Wojtek
  Gratuluję intuicji!
  Tylko że to rozeznanie nie jest wcale takie łatwe, bo dane, sygnały z rynku, mogą być sprzeczne. Dlatego motywem przewodnim artykułu jest ryzyko przy tego typu wyborach.
  Dla przykładu: co Pan planuje teraz? Część analityków twierdzi, że do podwyżek dojdzie za ro, tj. najpóźniej w połowie 2018 r. Jednak niektórzy, w tym prezes NBP, stoją na stanowisku, że - wykluczając zdarzenia nadzwyczajne - do podwyżek dojdzie najwcześniej w 2019 r.
  Poza tym jest też taka prawidłowość: skoro banki podnoszą oprocentowanie depozytów długoterminowych albo mocno promują ich zakładanie (bo w ten sposób zdobywają finansowanie po stałej cenie na długi czas - dla banków to też wygodne), to znak, że spodziewają się podwyżek. A właśnie teraz można zaobserwować nacisk banków, przynajmniej niektórych, na lokaty długoterminowe...

 • Gość: [maciejka51] *.icpnet.pl

  @Maciej B.
  W jakim sensie lokaty długoterminowe są bezpieczniejsze? Chodzi o to, że zabezpieczają na dłużej stałą stopę zwrotu? Ale to też zależy od okoliczności - momentu cyklu.

 • maciejka51

  @michal887
  Generalnie tak.
  Jednak w praktyce wszystko zależy od tego, czy akceptujemy straty (nasz stosunek do ryzyka) i czy dysponujemy wiedzą pozwalającą angażować się w bardziej dochodowe (i ryzykowne zarazem) sposoby inwestowania kapitału.
  Niektórzy wolą mizerny zysk z lokat niż stratę na akcjach czy funduszach (oraz prowizje). Inni z kolei nie mają wiedzy, by efektywnie lokować kapitał we instrumenty.
  Lokaty to jednak wygoda, przewidywalność i bezpieczeństwo.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci