', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć dobre konto osobiste

maciejka51

O wyborze ROR-u nie powinniśmy decydować wyłącznie na podstawie reklam lub opinii znajomych. Warto podjąć wysiłek i poszukać dostawcy podstawowych usług finansowych, z którego będziemy zadowoleni.

 

Materiał partnera

Rachunek bieżący ma, w założeniu, służyć nam przez lata. Właśnie dlatego wybór banku jest poważną decyzją, która może istotnie wpływać na nasze życie, np. na comiesięczne wydatki. O czym należy pamiętać, by dobrze wybrać konto osobiste?

 

Sprawdź spis BFG

 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to państwowa instytucja, która zabezpieczaJak dobrze wybrać konto osobiste? środki klientów. To ona wypłaca zdeponowane w danym banku oszczędności w razie jego upadłości.

Jednak BFG nie osłania wszystkich uczestników rynku finansowego. Z tego powodu warto upewnić się, czy interesujące nas konto osobiste jest prowadzone przez odpowiednio chroniony podmiot. Można to zrobić, sprawdzając ogólnodostępną listę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, np. na jego stronie internetowej. Dzięki temu już na początku poszukiwań odsiejemy niepewnych dostawców usług finansowych.

 

Przeanalizuj tabelę opłat i prowizji

 

Musisz pamiętać o tym, że tylko rzetelna wiedza jest wartościowa. Nie licz na to, że reklamodawcy cię wyręczą i podadzą na tacy wszystkie najważniejsze informacje. W ich interesie jest bowiem przedstawienie konkretnej usługi w możliwie najlepszym dla nich świetle. Na wszelkie hasła typu „darmowe konto”, „konto za zero” patrz więc z dużą dozą krytycyzmu.

Całkowicie darmowe konta praktycznie nie istnieją. W tabeli opłat i prowizji z pewnością znajdziesz jakieś koszty. Może to być np. opłata za użytkowanie karty, opłata za przelewy zagraniczne albo opłata za ustanowienie zlecenia stałego, które jest bardzo pomocne przy regulowaniu stałych rachunków

 

Zadbaj o dostęp do bankomatów i placówek

 

Dostęp do Bankomatów bez prowizji jest ważny w wyborze konta osobistegoPamiętaj, że zlokalizowanie bankomatów i placówek blisko twojego miejsca zamieszkania lub codziennie pokonywanej trasy, np. do pracy, jest równie ważny jak tabela opłat i prowizji. Nie będziesz przecież wędrował kawał drogi tylko po to, by wyciągnąć gotówkę.

Jeżeli konkretna instytucja dysponuje małą liczbą urządzeń, najprawdopodobniej zaczniesz korzystać z niezależnych sieci, np. Euronet lub Planet Cash, za co twój bank pobierze mniejszą lub większą opłatę. Przed podpisaniem umowy o ROR zorientuj się więc, gdzie będziesz mógł pobierać gotówkę i za korzystanie z jakich maszyn nie zapłacisz prowizji.

 

Sprawdź rankingi kont bankowych

 

Rankingi kont (np. ranking tanie-konto.pl ) są idealne szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają zbieranie informacji o dostępnych rachunkach bieżących. Tego typu klasyfikacje zawierają mnóstwo informacji o najciekawszych w danym czasie ofertach (porównanie opłat i promocji). W zależności od potrzeb możesz przeszukiwać rankingi kont dla młodych, rankingi kont dla studentów, czy też rankingi kont dla firm.

 

Nie rezygnuj z własnych preferencji!

 

Klienci są różni i mają różne potrzeby. Nie rezygnuj z własnych preferencji tylko dlatego, że ktoś uważa się za eksperta i doradza ci, co – w jego mniemaniu – jest dla ciebie najkorzystniejsze.

Niektórzy świetnie radzą sobie z bankowością mobilną, a inni wolą załatwiaćKonto z dostępem przez internet wszystkie formalności w oddziale. Są tacy klienci, którzy rzadko dokonują operacji bankowych, i tacy, którzy codziennie przelewają pieniądze.

Każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. By tak się stało, powinien wykazać się odrobiną cierpliwości w przeglądaniu aktualnych propozycji oraz zdecydowaniem w kwestii własnych preferencji. Pamiętaj! To ty powinieneś stawiać wymagania bankowi, a nie odwrotnie.

Konto osobiste jest fundamentem stabilności i bezpieczeństwa twoich finansów. Powinieneś być pewien, że używanie konkretnego rachunku nie będzie wiązać się z nieprzyjemnymi dla ciebie konsekwencjami, np. ukrytymi opłatami za podstawowe usługi.

 


tanie-konto.pl

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Malik] *.centertel.pl

  A nie powinny wszytskie banki mieć w ofercie darmowego konta bankowego? Coś mi obiło się o uszy , że weszła taka ustawa?

 • maciejka51

  @Malik
  Teoretycznie tak. Ale część tej ustawy, która przewiduje kary za brak darmowego rachunku podstawowego, wejdzie w życie dopiero w sierpniu 2018 r. No i zapewne dopiero wtedy takie konta pojawią się w ofercie banków.

 • Gość: [Jachuuu] *.centertel.pl

  Na czym zarabiają banki w darmowych kontach?

 • maciejka51

  @Jachuuu
  Na przykład na:
  1. Prowizjach od wykonanych przez klientów operacji kartą w sklepach.
  2. Na obracaniu pieniędzmi klientów (jeśli mają oni w takim banku jakieś lokaty, czyli depozyty terminowe, co do których wiadomo, że ich nie wycofają przez pewien czas, to banki udzielają z nich pożyczek innym klientom/pożyczają innym bankom/kupują krótkoterminowe bony NBP).

 • Gość: [Jachuuu] *.centertel.pl

  A taki nest bank jedzie na stratach a funduje darmowe konta jaki to ma sens?

 • maciejka51

  @Jachuuu
  Trzeba by było zapytać właścicieli.
  Należy jednak zaznaczyć, że Nest w 2016 r. poprawił wyniki podstawowe, a stratę w dużej mierze wygenerowały koszty rebrandingu, będącego następstwem zmiany właściciela w 2015 r.

 • Gość: [iii] *.centertel.pl

  A kto wogóle jest właścicielem tego nest banku?

 • maciejka51

  @iii
  Fundusz inwestycyjny AnaCap, którego inwestorami są renomowane uczelnie brytyjskie. Więcej można poczytać tutaj: bank24.blox.pl/2016/10/Przeswietlamy-Nest-Bank.html

 • Gość: [terry] *.centertel.pl

  Żeby jeszcze jakoś w miare szybko chodziła bankowość internetowa, bo aktualnie chodzi ślamazarnie...

 • maciejka51

  @ terry
  Ale banki nie mają wpływu na połączenie (prędkość łącza). Poza tym na rynku są gorsze (mniej przyjazne) i lepsze (bardziej odpowiadające potrzebom użytkowników) systemy bankowości elektronicznej.

 • Gość: [terry] *.centertel.pl

  @maciejka
  Nie chodzi mi o prędkość łącza ale, prędkość ich stsemu transakcyjnego
  Masz konto w Nest Banku?
  Ja mam W Nest Banku i w Mbanku.
  Nest muli niemiłosiernie, mbank błyskawica.
  Niestety oprocentowanie lokat w mbanku bieda i nedza dlatego wogole mam ten nest bank.

 • Gość: [laik] *.centertel.pl

  Oprócz nest banku porównywalnie darmowe konto ma idea bank

Dodaj komentarz

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci