', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Wyjaśniamy, czym jest i jak działa zlecenie stop loss

maciejka51

Materiał partnera

Przezorny inwestor kontroluje przebieg inwestycji i obserwuje na bieżąco rozwój sytuacji na rynku. Doświadczeni gracze wiedzą jednak, że nie zawsze można spędzić cały dzień przed ekranem komputera i bacznie śledzić, czy ulokowane pieniądze nie są zagrożone. Opracowana strategia inwestycji, bogaty bagaż doświadczeń, konsultacja i kopiowanie ruchów od innych graczy, a także pełna ostrożność mogą okazać się niewystarczające, gdy zdarzy nam się chwila nieuwagi. Jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji?

Pomocnym narzędziem może być zlecenie stop loss. Czym jest i jak działa stop loss? Czy zawsze jest korzystne dla inwestora?

 

Stop loss – opis zlecenia

 

Czym jest i jak działa stop lossStop loss lub w spolszczonej wersji „strata-stop” to stałe zlecenie inwestycyjne, które polega na automatycznej sprzedaży waluty lub innego aktywa, gdy jego cena osiągnie określony wcześniej (w domyśle – niski) pułap. Prościej rzecz ujmując: jest to opcja, którą inwestor może ustawić, by uchronić zainwestowane środki.

W momencie, gdy dane aktywa osiągną niesatysfakcjonujący inwestora poziom, dochodzi do ich natychmiastowej sprzedaży. Dzięki temu straty gracza nie są aż tak pokaźne i bolesne.

Stop loss chroni pieniądze inwestora i uczy go zarządzać własnym kapitałem. Teoretycznie więc zlecenie to wydaje się bezpieczne i wręcz wskazane dla początkujących. Jednak nie zawsze może okazać się korzystne.

 

Stop loss – zagrożenia

 

Choć specjaliści od inwestowania przyznają, że stop loss może być opcją przydatną na Foreksie, przestrzegają przed jego nadmiernym używaniem. Narzędzie to może okazać się również zagrożeniem. Kiedy?

W przypadku, gdy rynek jest wyjątkowo niestabilny i nawet najdrobniejsze wahania mogą doprowadzić do zmian cen akcji czy walut, ustawienie zlecenia stop loss ogranicza szanse na zysk. Wystarczy, że automat sprzeda aktywa po wyjątkowo niekorzystnym kursie. Niejeden inwestor przekonał się już, że niekiedy wystarczy poczekać, aż ceny interesujących aktywów wrócą na dawny poziom, by odrobił stratę.

 

Stop loss w praktyce

 

Stop loss ma swoje wady i zalety. Jego niewłaściwe używanie może przynieść zgoła odmienny od zamierzonego efekt. Jak w praktyce działa takie zlecenie?

Posłużmy się najprostszym przykładem. Załóżmy, że inwestor wydał na zakup akcji konkretnej firmy 1 tys. zł. Ustala, że nie chce na tym ruchu stracić więcej niż 10 proc. W odpowiedniej rubryce zaznacza, ile wynosi obliczony limit. Wówczas ma pewność, że w razie jakiegoś kryzysu rynkowego poniesie „kontrolowaną” stratę.

 

Eliminowanie ryzyka na Foreksie

 

Ustawienie zlecenia stop loss jest tylko jednym z elementów redukowaniaWady i zalety stop loss ryzyka utraty kapitału. Jak jeszcze można ograniczyć prawdopodobieństwa straty na tym rynku?

  1. Zanim w ogóle rozpocznie się przygodę z inwestowaniem, koniecznie należy opracować strategię gry.
  2. Wskazane jest także zdobycie odpowiedniej wiedzy.
  3. Warto opierać się na doświadczeniu innych graczy, którzy chwalą się swoimi dokonaniami giełdowymi np. na specjalistycznych forach internetowych.
  4. Koniecznie należy również pogodzić się z faktem, że nie ma ludzi nieomylnych. Każdy inwestor prędzej czy później poniesie na Foreksie mniejszą lub większą stratę. Sztuką jest wyjść z tej sytuacji i jak najszybciej odzyskać utracone środki.

 

Chłodna kalkulacja

 

Każda inwestycja oraz związane z nią ruchy powinny być poparte analizą. Nie powinno się podejmować decyzji inwestowaniem czy zarządzaniem kapitałem pod wpływem emocji. One praktycznie zawsze są złym doradcą w tych kwestiach. Zarówno wejście w dane aktywa, jak i wyjście z nich, w tym ustawienie opcji stop loss, muszą być efektem opanowania, dedukcji, zdobytej wiedzy oraz ostrożności. 


eToro

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci