', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Limit kredytowy poprawia płynność finansową firmy

maciejka51

W prowadzeniu biznesu kluczowe jest zachowanie płynności finansowej. Nawet jej chwilowa utrata może okazać się pierwszym krokiem ku pułapce zadłużenia, z której trudno będzie się wydostać. Limit kredytowy to jeden ze sposobów ochrony przed takim scenariuszem.

Materiał partnera

 

W ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa kluczową rolę odgrywa płynność finansowa, rozumiana jako zdolność do regulowania swoich zobowiązań. Jednak firmie trudno wywiązywać się z powinności względem dostawców i organów podatkowych, jeśli współpracuje z nierzetelnym kontrahentem, który spóźnia się ze spłatą należności wynikających z wystawionych faktur.

 

Limit kredytowy, czyli co?

 

Przedsiębiorstwo powinno więc stworzyć takie zaplecze, by nawet chwiloweLimit kredytowy poprawia płynność finansową firmy trudności z odzyskaniem należności nie zachwiały jego płynnością finansową. Co to takiego?

Pod tym terminem kryje się dostęp do dodatkowych środków w ramach posiadanego rachunku firmowego. Uruchomiany jest automatycznie przez bank lub na wniosek przedsiębiorcy.

Limit kredytowy pozwala klientowi korzystać z pieniędzy w dowolnym momencie – w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań. Warto przy tym podkreślić, że fundusze przyznane w ramach tego instrumentu można przeznaczyć zarówno na transakcje bezgotówkowe (w tym realizowane w internecie), jak i wypłatę gotówki.

 

Sposób na bieżące wydatki firmowe

 

Zaletą limitu kredytowego jest szybki dostęp do pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel. W ten sposób można więc regulować bieżące wydatki, np. związane z opłaceniem faktur od dostawców, rachunkami za media czy wypłatą pensji pracownikom. Tak naprawdę tylko od klienta (przedsiębiorstwa) zależy, na co spożytkuje te łatwo dostępne środki.

 

Limit kredytowy a płynność finansowa

 

Płynność finansowa zależy od regularnych wpływów na konto firmowe. O ile kontrahenci systematycznie opłacają swoje zobowiązania, o tyle przedsiębiorstwo nie ma problemów z wywiązywaniem się ze swoich obciążeń.

Zalety limitu kredytowego w koncie firmowymSytuacja komplikuje się w momencie, gdy nawet kilkunastodniowe opóźnienie spowoduje zastój w płatnościach. Wówczas zaburzenie płynności finansowej może doprowadzić firmę do poważnych kłopotów z upadłością włącznie.

Posiadając limit kredytowy w rachunku bankowym, firma w każdym momencie może sięgnąć po dodatkowe środki. To sprawia, że jest w stanie regulować swoje zobowiązania bez konieczności oczekiwania na wpłatę od kontrahentów.

Klient nie musi od razu wykorzystywać całego przysługującego mu limitu, a jedynie tyle, ile potrzebuje na uregulowanie należności. Bank naliczy odsetki naliczane wyłącznie od wykorzystanych środków, a nie od maksymalnej przyznanej kwoty.

 

Dlaczego warto zadbać o płynność finansową?

 

Płynność finansowa jest istotnym parametrem pozwalającym ocenić kondycję przedsiębiorstwa. Dzięki niej firma jest w stanie np. przedterminowo płacić swoje zobowiązania, a tym samym uzyskiwać atrakcyjne rabaty od dostawców.

Dobra kondycja finansowa przekłada się również na brak ryzyka utraty wiarygodności oraz dużą elastyczność w zarządzaniu finansami. Może być także istotnym argumentem w rozmowach z bankiem w sprawie kredytu inwestycyjnego albo inwestorem zewnętrznym.

Debet w koncie jest jednym ze sposobów dbania o płynność finansową firmy. Każdy właściciel powinien rozważyć posiadanie tego instrumentu kredytowego.


Toyota Bank

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci