', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Koniec Nordea Banku Polska

maciejka51
W ostatni dzień października zacznie się trzydniowa fuzja prawna PKO BP z kupioną przezeń Nordeą. W efekcie tego procesu marka skandynawskiego banku przejdzie w naszym kraju do historii. Na co muszą przygotować się jej klienci?

 

Kupno akcji skandynawskiego banku i powiązanych z nim firm z sektora ubezpieczeniowego (Nordea TUnŻ) i leasingowego (Nordea Finance) przez PKO BP ogłoszono wiosną tego roku. Lider polskiego rynku wydał na to 2,81 mld zł. Jednak na zgodę nadzoru trzeba było czekać do września.

Teraz operacja przejmowania Nordei wchodzi w decydującą fazę. 31 października nastąpi fuzja prawna obu podmiotów. Wówczas zniknie marka „Nordea Bank Polska”.

Połączenie systemów informatycznych, tj. integracja operacyjna, zapowiadana jest na I półrocze 2015 r. Dla klientów byłej Nordei rodzi to pewne konsekwencje, bo z nowych oddziałów (należących dotąd do PKO BP) będą mogli w pełni skorzystać dopiero po domknięciu fuzji operacyjnej. Do tego czasu w placówkach nowego właściciela będą mogli jedynie: złożyć reklamację, zastrzec dokumenty, zgłosić utratę karty i nieuprawnione jej użycie.

 

Bez zmian

 

Nordea Bank PolskaW związku z integracją prawną PKO BP nie przewiduje większych utrudnień dla klientów Nordei. Nie zmienią się:

  • numery ich rachunków (ROR-ów, oszczędnościowych i do spłacania zobowiązań),

  • zasady korzystania z wydanych przez Nordeę kart debetowych i kredytowych – zachowają one ważność do końca widniejących na nich dat, a w dniach 31.10.-3.11. br. będą funkcjonować bez zakłóceń,

  • numery infolinii [801 667 332 oraz (58) 3000000],

  • wyznaczeni doradcy i warunki obsługi w punktach byłej Nordei.

 

Co się zmieni?

 

  1. Wygląd placówek. Po 1 listopada rozpocznie się zmiana ich oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego, która potrwa do 13 listopada.

  2. Nazwy produktów. Do obecnie istniejących zostanie dodany skrót „Adm.”,PKO BP np. rachunek „Nordea Progres” stanie się „kontem oszczędnościowym Progres Adm.”.

  3. Adresy i nazwy serwisów bankowości elektronicznej. System Netbank zostanie zastąpiony przez iPKONET, a logowanie do niego będzie odbywać się ze strony PKO BP (pkobp.pl) i www.ipkonet.pl. Podobnie stanie się z serwisem transakcyjnym dla klientów korporacyjnych. Zniknie Nordea eConnect, a w jego miejsce pojawi się PKO eConnect.

  4. Nazwa usługi płatności online. Zamiast „Płać z Nordea” będzie „Płacę z iPKONET”.

  5. Oznaczenia bankomatów Nordea oraz ich ekrany informacyjne. Tak jak do tej pory klienci obu instytucji będą mogli korzystać z urządzeń obu banków bez opłat.

Bank informuje również, że w związku z całą operacją nie planuje wysyłki e-maili do klientów. Oznacza to, że kontrahenci powinni traktować ewentualne wiadomości i komunikaty (poza tymi w systemie transakcyjnym) z prośbą o podanie danych dostępowych jako próby wyłudzenia.

Trudno się spodziewać, by PKO BP pozostawił w ofercie prawdziwą perełkę Nordei, tj. bezwarunkowo darmowy rachunek osobisty z bezpłatnymi bankomatami i kartą (taryfa: Nordea Ulubione). Na razie nie wiadomo, jak długo obecni posiadacze będą się nim cieszyć .


Następni do przejęcia i zniknięcia

 

Z początkiem listopada Nordea dołączy zatem do Kredyt Banku, Dominet Banku, Fortis Banku, Lukas Banku, Allianz Banku i AIG Banku Polska, które w ostatnich trzech latach znikały z rynku po wchłonięciu przez nowego właściciela.

Meritum BankWkrótce ich śladem może pójść BPH i Meritum Bank. Ten drugi został właśnie kupiony przez Alior Bank. Transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez KNF. Natomiast kontrolująca BPH grupa General Electric ogłosiła, że analizuje możliwości sprzedaży posiadanych akcji banku (prawie 90 proc.).

Plotkuje się, że jego przejęciem zainteresowany jest Bank Pekao oraz BZ WBK. Jednak KNF zastrzega, że nowym inwestorem powinien zostać podmiot, który jeszcze nie prowadzi biznesu w naszym kraju. Poza tym potencjalny kupiec oraz kraj, z którego się wywodzi, powinni mieć odpowiedni rating. Nowy właściciel powinien także utrzymać odpowiednia płynność akcji BPH na warszawskiej giełdzie.

Losu marki Nordea na pewno nie podzieli za to brand BGŻ. Wydając zgodę na przejęcie tego banku przez BNP Paribas, nadzór zastrzegł, że w nowym podmiocie ma zostać zachowana pełna nazwa banku albo jego skrót.

 

Maciej Kusznierewicz 

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci