', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Opti TFI, czyli kolejne fundusze dla zamożnych

maciejka51
Czwarty tegoroczny debiutant na rynku zbiorowego inwestowania, podobnie jak dwa poprzednie, skoncentruje się na pomnażaniu majątku z wykorzystaniem aktywów niepublicznych. W planach jest zebranie 50 mln zł do końca br.

 

Za najmłodszym graczem na rynku TFI, który zgodę na działalność otrzymał od KNF pod koniec sierpnia, stoją: Arkadiusz Chojnacki, Konrad Anuszkiewicz, Tomasz Bursa i Waldemar Stachowiak. Wszyscy do ubiegłego roku byli jako analitycy związani z Ipopema Securities. W czerwcu 2013 r. powołali spółkę doradztwa biznesowego Opti Capital i złożyli do KNF wniosek o pozwolenie na utworzenie towarzystwa.

Opti TFI jest 59. instytucją zajmującą się wspólnym inwestowaniem środków pozyskanych od klientów. W tym roku licencję KNF uzyskały także Amundi Polska TFI, IB TFI oraz TFI BGK. O pozwolenie starają się także: Corum TFI, Querton TFI, Horizon TFI, Everest TFI i Money Makers.

 

Próg wejścia – 40 tys. euro

 

Opti TFI, podobnie jak dwaj ostatni debiutanci na rynku funduszy, tj. IB TFI Zygmunta Solorza-Żaka oraz TFI BGK, będzie działać w obszarze aktywówOpti TFI niepublicznych. Chodzi np. o nieruchomości, waluty, udziały w spółkach z o.o., spółkach komandytowo-akcyjnych i spółkach akcyjnych nienotowanych na giełdzie, wierzytelności (niespłacone długi kupione po cenie niższej niż ich wartość nominalna). Z racji swojej specyfiki odbiorcami oferty funduszy zamkniętych są zamożni klienci indywidualni oraz duże instytucje.

Próg wejścia do funduszu akcyjnego Opti FIZ wynosi 40 tys. euro. Formalnie fundusz ten, który został utworzony już w grudniu 2013 r. i prawie w całości składa się z papierów spółek zagranicznych, znajduje się pod opieką Amathus TFI. Teraz zostanie on przeniesiony do Opti TFI.

Ambicją nowego towarzystwa jest zgromadzenie na koniec tego roku portfela wartego 50 mln zł. Trzeci cel, jaki postawili sobie szefowie Opti TFI na ten rok, to powołanie funduszu dłużnego, który będzie lokować kapitał w obligacjach głównie zagranicznych korporacji.

Strategia zespołu zarządzającego nowym podmiotem nie jest przypadkowa. Jak wynika z danych Analiz Online oraz IZFiA, w funduszach niedetalicznych zgromadzono obecnie prawie połowę wszystkich środków ulokowanych w sektorze zbiorowego inwestowania. Ich popularność rośnie od początku kryzysu. Wcześniej stanowiły one promil wartości aktywów TFI.

Skąd to zainteresowanie? Konstrukcja tego rodzaju funduszy i tym samym zarządzanie nimi jest o wiele bardziej elastyczne niż w przypadku klasycznych funduszy. Inwestorzy mogą zyskiwać także w okresie bessy. Jednak ich główną zaletą jest to, że dzięki większej niezależności od rynków kapitałowych oraz posiadanym instrumentom umożliwiają ograniczenie strat w czasie dekoniunktury. Dla dużych inwestorów jest to cecha istotna przy wyborze klas aktywów.

 

Maciej Kusznierewicz 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • kasa74

  Jak Pan sądzi czy alior bank może zostać przejety?

 • maciejka51

  @Kasa74
  Hm, to zależy;-)
  A tak poważnie: w przypadku Aliora nie chodzi o to, czy on może zostać przejęty, tylko czy będą tego chcieć jego główni akcjonariusze, tj. grupa Carlo Tassara kontrolowana przez rodzinę Zaleskich. Ostatnio nadzór niechętnie patrzył na taki scenariusz, ale po przejęciu SKOK-u im. św. Jana z Kęt może łagodniej do tego podejść.
  Stanowisko KNF zależeć też będzie od tego, komu ewentualnie zostanie sprzedany Alior (czy potencjalny właściciel uzyska aprobatę nadzoru).

 • kasa74

  DZieki za odpowiedż ,jeszcze jest kwestia ceny czy jest szansa ze cena bedzie wyzsza niż obecna ?zastanawia mnie jeswzcze zachowanie BGZ kurs ustanawia nowe historyczne rekordy po przejeciu przez francuzów i to chyba swiadczy ze ma duży potencjał do wzrostu?

 • maciejka51

  @Kasa74
  Pytanie o kurs akcji to nie do mnie;-)
  Wzrost notowań BGŻ-tu wynika pewnie z ceny zaproponowanej przez BNP Paribas w wezwaniu.

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci