', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Jak i jaki rachunek maklerski wybrać?

maciejka51
Koszty inwestowania na giełdzie możemy minimalizować dzięki darmowym rachunkom inwestycyjnym i niskim prowizjom za zlecenia. Przedstawiamy osiem najciekawszych ofert i podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas szukania optymalnego dla siebie konta brokerskiego.

 

W przeciwieństwie do rynku obligacji, lokat, czy jednostek uczestnictwa TFI na giełdzie nie możemy inwestować bezpośrednio. Obrotem w imieniu klientów zajmują się maklerzy zatrudnieni w domach maklerskich, czyli instytucjach współtworzących giełdę.

 

Jeden klik od targu

 

Dawniej właściciele papierów wartościowych lub osoby zainteresowane nabyciem udziałów wrachunek maklerski spółkach notowanych na parkiecie składali zlecenia pośrednikom telefonicznie, faksem albo teleksem. W dobie internetu decyzja o zakupie i sprzedaży instrumentów finansowych znajdujących się w obrocie giełdowym (np. praw poboru, praw do akcji, opcji, certyfikatów inwestycyjnych, warrantów) sprowadza się do jednego kliknięcia myszką lub naciśnięcia jednego przycisku na klawiaturze komputera, czy telefonu komórkowego.

Biura maklerskie udostępniają klientom rachunki inwestycyjne, czyli platformy elektroniczne, na których zapisywane są dane o posiadanych przez kontrahentów aktywach i umożliwiające im zawieranie transakcji. Operacje zlecone w ramach takiego konta realizowane są następnie przez brokerów danego domu maklerskiego.

 

Liczą się opłaty i informacje

 

Założenie rachunku maklerskiego jest więc jednym z warunków inwestowania na giełdzie. W takim razie – jaki wybrać? Najlepiej taki, którego użytkowanie pociąga za sobą jak najmniejsze koszty. Za dostęp do platformy transakcyjnej (posiadanie na niej konta) ponosi się bowiem na rzecz domu maklerskiego stałą opłatę roczną. Inwestor płaci też procentową prowizję od każdej zrealizowanej operacji kupna i sprzedaży.

Aktualny przegląd bezpłatnych kont znajdziesz w artykule "Darmowe rachunki maklerskie w 2013 r.".

Przy wyborze rachunku maklerskiego warto zwrócić uwagę na:

 1. Opłatę za prowadzenie – spośród nieco ponad 50 firm oferujących taką usługę kilka zwalnia z prowizji za posiadanie konta. Są to:

  • DB Securities (DM Deutsche Banku),

  • X-Trade Brokers,

  • Amerbrokers,

  • Xelion,

  • BM Alior Bank,

  • DM Raiffeisen Bank,

  • DM BOŚ,

  • DM Citi Handlowy.

 1. Prowizje od transakcji. Obecnie najmniej zapłacimy za zakupy w następujących podmiotach

Firma

Prowizja za zakup akcji

[% wartości zlecenia]

Prowizja za zakup obligacji

[% wartości zlecenia]

DB Securities

0,19 (min. 3 zł)

0,14 (min. 3 zł)

X-TB

0,25 (min. 3 zł)

0,15 (min. 3 zł)

Amerbrokers

0,35 (min. 2 zł)

0,18 (min. 2 zł)

Xelion

0,37 (min. 5 zł)

0,19 (min. 5 zł)

BM Alior Bank

0,38 (min. 3 zł)

0,19 (min. 3 zł)

DM Raiffeisen Bank

0,38 (min. 4 zł)

0,19 (min. 4 zł)

DM BOŚ

0,38 (min. 5 zł)

0,19 (min. 5 zł)

DM Citi Handlowy

Źródło: Comperia.pl. Stan na 23.02.2013 r.
 1. Dostęp do komentarzy, rekomendacji sporządzanych przez analityków danego biura – początkującym inwestorom i nietraktującym gry na giełdzie jako główne źródło zarobku pomoże to w podejmowaniu trafnych decyzji.

 2. Dostęp do fachowych analiz – dzięki nim będziemy wiedzieć, w co i kiedy się zaangażować lub z czego się wycofać.

 

Czas to pieniądz

 

inwestowanie na giełdzieJeśli jesteśmy aktywnymi inwestorami, czyli dużo i często handlujemy na giełdzie, liczy się dla nas również dostęp do kapitału. W grze na wysokim poziomie czas bardzo często odgrywa istotną rolę, rzutując na wielkość potencjalnego zysku.

W przypadku banku i biura maklerskiego z tej samej grupy kapitałowej pieniądze transferowane są w czasie rzeczywistym. Chwilę po wykonaniu przelewu z bankowego ROR środki są już na naszym rachunku inwestycyjnym i możemy za nie kupić aktywa. Spośród obecnych członków giełdy ponad połowa należy do instytucji, które są także właścicielami banku.

By szybko przelać fundusze między rachunkami w banku i biurze maklerskim, możemy również skorzystać z usług podmiotów obsługujących natychmiastowe przelewy międzybankowe: Meritum Bank, Bank Millennium, BRE Bank, ING, BZ WBK, Alior Bank (realizują transfery w systemie Express Elixir) oraz Alior Sync, mBank, MultiBank i PBS (rozliczają szybkie przelewy w Systemie Płatności Blue Cash).

 

Maciej Kusznierewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • najlepszalokata

  Ja wciąż studiuję, a studenci mają dodatkowe benefity:) Autor bloga mógł o nich wspomnieć:)

 • Gość: [kajka] *.play-internet.pl

  Ja nie studiuję już, a rachunek mam w DM PKO BP. Co prawda jestem tam nowy (bo przeniosłem sie z Amerbrokers) ale zadowolony, bo mam zniżki przy pobieraniu prowizji :)

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci