', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Menu

Obiektywnie o Finansach

Ciekawe wiadomości z branży finansowej, newsy, analizy, rankingi, zestawienia, informacje o usługach finansowych, omówienie haczyków w promocjach oferowanych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne

Czy warto ulegać namowom Getin Online oraz Open Finance?

maciejka51
Kontrolowane przez jednego z najbogatszych Polaków instytucje finansowe kuszą 10-proc. depozytem na trzy miesiące. Ta na pozór atrakcyjna oferta stawia jednak dość wygórowane wymagania, które trzeba spełniać długo po zakończeniu okresu lokaty.

 

Od kilkunastu tygodni oprocentowanie lokat systematycznie spada. Dotyczy to depozytów o wszystkich dostępnych terminach zapadalności. Obecnie najlepsze oferty opiewają na 6-6,5 proc. brutto. Oczywiście, zdarzają się wyjątki od tej reguły.

W tworzeniu tych odstępstw lubują się instytucje kontrolowane przez Leszka Czarneckiego: Open Finance, Idea Bank oraz Getin Online (internetowy oddział Getin Noble Banku). Nowym klientom oferują one miesięczne i dwumiesięczne depozyty z kuponem na 7-7,5 proc.

Poza wysokim oprocentowaniem zaletą tych produktów jest możliwość skorzystania z nich w pełni zdalnie (nawet bez udziału kurierów) i bez obowiązku zakładania ROR-u. Trzeba się jednak przygotować na częste telefony od konsultantów, którzy będą nas usilnie namawiać na otwarcie konta.

 

Lokata na 3 miesiące, konto – na 30

 

Najnowszą propozycją Getin Online jest 3-miesięczna lokata na 10 proc. brutto w skali roku, którą można założyć przez telefon, a także w placówkach Open Finance i HB Finance sp. z o.o.lokata 10% w Getin Online (to podmiot zależny od Getin Noble Banku). Depozyt, który stanowi zmodyfikowaną wersję oferowanej jeszcze niedawno lokaty na 12 proc., prezentuje się niezwykle atrakcyjnie do momentu zapoznania się z jego warunkami. Tymi ostatnimi są:

 • konieczność założenia ROR-u nazywanego Kontem Doskonałym (OF) albo Kontem Perfekcyjnym (GO) i zamówienie karty debetowej do niego,

 • konieczność comiesięcznego zasilania rachunku kwotą nie niższą niż 1 tys. zł (jednorazowo) przez 2-2,5 roku od zawarcia umowy (w zależności od tego, z jakim dystrybutorem ją zawrzemy),

 • wykonanie dwóch operacji bezgotówkowych kartą,

 • nieprzekroczenie maksymalnej kwoty lokaty, czyli 5 tys. zł (z tym że można otworzyć dwa takie depozyty).

Jeśli nie spełnimy tych wymagań, wysokość kuponu spadnie do 4,75 proc.

Za wspomniany ROR (zawiera darmowe przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju) trzeba płacić 9,99 zł miesięcznie, chyba że przez 30 miesięcy będziemy dokonywać kartą płatności bezgotówkowych za min. 400 zł. Wypowiedzenie umowy po trzech miesiącach, ale przed upływem 30 miesięcy skutkować będzie tym, że bank obciąży nas prowizją odpowiadającą wysokości naliczonych odsetek.

 

Zakładać czy nie zakładać?

 

Czy w takim razie ta oferta się w ogóle opłaca? Policzmy. Z dwóch depozytów możemy maksymalnie wyciągnąć na czysto 202,5 zł (kapitalizacja następuje po zakończeniu okresu lokat). Generowanie wpływów nie stanowi większego problemem, ale przez 24-30 miesięcy trzeba pamiętać o przelewaniu z innego konta żądanej kwoty (albo wpłacaniu jej w oddziale). Najtrudniejszym warunkiem może być płacenie kartą za rachunki na 400 zł miesięcznie przez... 2,5 roku. Przeciętnie zarabiającemu człowiekowi zdarza się raz kiedyś wydać cztery stówki „plastikiem”. Ale robić tak co miesiąc? Nie do przeskoczenia.

Skórka chyba nie jest warta wyprawki. Tak naprawdę propozycja może być atrakcyjna dla tych, którzy zechcą uczynić Getinowy rachunek swym podstawowym i przenieść do niego (prawie) wszystkie swoje finanse.

Poza tym lokata na kwartał nie zabezpieczy nas na zbyt długo przez spadającym oprocentowaniem lokat. Eksperci przewidują, że proces ten będzie postępować przynajmniej do połowy roku. Lepiej więc rozejrzeć się za jakimiś rocznymi depozytami.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz i copywriter

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość *.os2.kappa.pl

  Nigdy więcej GetinOnline! Skusiłem się na tę ich pseudopromocję lokaty z 12 procent - niby wszystko za darmo ale wymagają min. 400 zł obrotu na karcie miesięcznie, jeśli nie to 5 zł co mieiąc za brak obrotu, dodatkowo musisz za wcześniejsze zamknięcie rachunku zapłacić dodatkową kasę - mnie wyszło koło 120 zł! Doczytałem umowę i niestety jest tak skonstruowana, że nieważne kiedy zrezygnujesz, zapłacisz tyle samo. Wystrzegajcie się ich jak ognia! Niby Getin, ale każdy oddział stacjonarny odsyła do infolinii, bo nie są w stanie nic zrobić! CZYTAJCIE DOKŁADNIE TO CO PODPISUJECIE, bo może się okazać że zapłacicie kilkaset złotych frycowego. Nie polecam nawet wrogom! Praktyki rodem z AmberGold, niech im ziemia lekką będzie, nie chcę mieć nic wspólnego z Getin ani z żadną firmą powiązaną z nimi kapitałowo. Uwaga - klon tej oferty to konto z lokatą 8%!

 • Gość *.messagelabs.net

  A nie lepiej przeczytac umowe przed jej podpisaniem, niz potem narzekac na warunki w niej zawarte?

 • maciejka51

  Oczywiście, że lepiej. Sęk w tym, że sporo ludzi nie czyta. Niekiedy są też celowo wprowadzani w błąd...

© Obiektywnie o Finansach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci